Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Włosi chcą budować atomówkę w Kaliningradzie

0
Podziel się:

Koszt budowy elektrowni atomowej szacuje się na 5-6 mld euro.

Włosi chcą budować atomówkę w Kaliningradzie
(mandj98/CC/Flickr)

Włoski koncern energetyczny Enel interesuje się projektem budowy Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w obwodzie kaliningradzkim, regionie Rosji graniczącym z Polską i Litwą - informuje dziennik _ RBK-daily _. Gazeta powołuje się na prezesa rosyjskiego koncernu Inter RAO Jewgienija Doda.

Inter RAO to kontrolowana przez państwo spółka, zajmująca dominującą pozycję w Rosji w sferze eksportu i importu energii elektrycznej. Działa na rynkach Europy, Południowego Kaukazu, Dalekiego Wschodu i Azji Środkowej.

Inter RAO odpowiada za pozyskanie zagranicznych inwestorów dla siłowni w Kaliningradzie. Ma to być pierwsza elektrownia jądrowa w Rosji wybudowana z udziałem kapitału prywatnego, w tym zagranicznego. Wszystkie dotychczasowe (10) są państwowe. W planowanej w Kaliningradzie państwo chce zachować 51 proc. udziałów.

Wcześniej jako potencjalnego udziałowca bałtyckiej siłowni wymieniano EnBW, trzeci pod względem wielkości koncern elektroenergetyczny w Niemczech, z którym Inter RAO w kwietniu 2009 roku podpisał memorandum o współpracy.

Nowa elektrownia atomowa stanie nad Niemnem, w pobliżu granicy z Litwą. Będzie miała dwa bloki energetyczne o mocy po 1150 megawatów każdy. Budowę pierwszego bloku zaplanowano na lata 2010-2016, drugiego - na okres 2012-2018. Zainstalowane zostaną w nich reaktory wodne ciśnieniowe WWER-1200.
Wykonawcą będzie rosyjski koncern Atomstrojeksport. Koszt budowy szacuje się na około 5-6 mld euro.

Siłownia ma zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne kaliningradzkiej enklawy. Jednak dwie trzecie wytwarzanego w niej prądu Rosja chce eksportować, przede wszystkim do Polski, Niemiec i na Litwę.

Strona rosyjska zaproponowała już Polsce przeciągnięcie kabla między Kaliningradem i Elblągiem. Rozważa też ułożenie kabla po dnie Bałtyku wzdłuż projektowanej magistrali gazowej Nord Stream (Gazociąg Północny), która ma bezpośrednio połączyć Rosję z Niemcami. Inter RAO na początku września rozmawiał już o tym ze stroną niemiecką.

W październiku o ewentualnych dostawach energii elektrycznej z Kaliningradu będzie rozmawiał również Litwą.

Bałtycka Elektrownia Atomowa w Kaliningradzie - to jeden z trzech konkurencyjnych projektów w regionie. Nową siłownię nuklearną, która zastąpi tę zamykaną wkrótce w Ignalinie, zamierza wybudować Litwa - razem z Łotwą, Estonią i Polską. Własną elektrownię atomową chce też zbudować Białoruś.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)