Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Wojna na Ukrainie. Barroso pisze do Putina

0
Podziel się:

Chodzi o wdrażanie umowy stowarzyszeniowej Unia Europejska - Ukraina.

Wojna na Ukrainie. Barroso pisze do Putina
(AP/Fotolink/East News)

W odpowiedzi na list rosyjskiego prezydenta w sprawie wdrażania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina szef Komisji Europejskiej podkreślił, że umowę tę mogą zmienić tylko jej strony - poinformowała w środę rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen.

Według niej Barroso wysłał Putinowi odpowiedź w środę. Deklaruje, że UE jest gotowa dalej prowadzić rozmowy na temat rosyjskich obaw, że wdrażanie umowy o wolnym handlu między UE a Ukraina będzie mieć negatywne skutki dla gospodarki Rosji.

_ Jednak przy tej okazji podkreślam, że umowa stowarzyszeniowa pozostaje porozumieniem dwustronnym i zgodnie z prawem międzynarodowym wszelkie zmiany mogą być wprowadzane tylko na prośbę jednej ze stron oraz za zgodą drugiej _ - napisał szef Komisji Europejskiej w liście, którego treść opublikowano w środę w Brukseli.

W liście do Barroso z 17 września Putin miał zażądać negocjacji w sprawie poprawek do umowy UE-Ukraina. Zdaniem rosyjskiego prezydenta konieczne są _ systemowe zmiany _ umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, _ uwzględniające pełen zakres ryzyka dla rosyjsko-ukraińskich więzi gospodarczych i całej gospodarki rosyjskiej, wynikające z realizacji umowy _. Rosyjski prezydent uważa, że na negocjacje w sprawie zmian w umowie UE-Ukraina należy wykorzystać 15 miesięcy, o które opóźniono wdrażanie części handlowej tego porozumienia.

Szef Komisji Europejskiej przypomina, że uzgodnienia między UE, Ukrainą i Rosją z 12 września, przewidujące odłożenie wdrażania handlowych zapisów umowy stowarzyszeniowej do końca 2015 r., zakładały również utrzymanie porozumienia o wolnym handlu między Rosją a Ukrainą. _ W związku z tym jesteśmy bardzo zaniepokojeni przyjęciem niedawno dekretu rosyjskiego rządu z propozycjami nowych barier między Rosją a Ukrainą. Uważamy, że realizacja tego dekretu naruszałaby wspólne (trójstronne - PAP) uzgodnienia _ - ocenił Barroso.

Zobacz, co o wydarzeniach na Ukrainie mówi szef MSZ Rosji:

Podkreślił też, że ustalenia te są częścią procesu pokojowego na Ukrainie. _ Podczas gdy wszystkie strony powinny wdrażać w dobrej wierze ustalenia, zapisane we wspólnym oświadczeniu ministerialnym, to w żaden sposób nie może to ograniczać suwerennych prerogatyw Ukrainy _ - oświadczył Barroso.

Zaapelował również o pełne wdrażania porozumienia o zawieszeniu broni na wschodniej Ukrainie, w tym o przywrócenie właściwej kontroli nad granicą ukraińsko-rosyjską, oraz o wycofanie wszystkich obcych zbrojnych formacji i sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy. Szef KE oczekuje również, że trójstronne rozmowy, mające na celu rozwiązanie sporu o ceny gazu między Rosją a Ukrainą, przyniosą wkrótce tymczasowe porozumienie na nadchodzącą zimę.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)