Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Polska z USA jednym głosem o sytuacji na Ukrainie

0
Podziel się:

Obaj rozmówcy są zgodni co do konieczności wypełnienia przez wspieranych przez Rosję separatystów warunków porozumienia mińskiego.

Wojna na Ukrainie. Polska z USA jednym głosem o sytuacji na Ukrainie
(Beata Zawrzel/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem; rozmowa dotyczyła konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, sytuacji na Ukrainie oraz współpracy dwustronnej - poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

_ Obaj rozmówcy byli zgodni co do konieczności wypełnienia przez wspieranych przez Rosję separatystów warunków porozumienia mińskiego, przywrócenia kontroli Ukrainy nad granicą państwową i wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy _ - powiedział Sokołowski. _ W ich opinii dalsza eskalacja konfliktu przez Rosję powinna wiązać się z perspektywą dalej idących sankcji _ - dodał.

Jak dodał, Komorowski i Biden zgodzili się również co do potrzeby udzielenia wsparcia ukraińskim władzom m.in. we wdrażaniu reform, w tym reformy ukraińskich sił zbrojnych, oraz stabilizacji sytuacji gospodarczej na Ukrainie.

Polska w ramach pomocy w reformowaniu Ukrainy dzieli się swoim doświadczeniem w obszarze reformy samorządowej i administracyjnej, a także działań antykorupcyjnych i ustanowienia instytucji kontrolnych. Polska pomoc dla Ukrainy to również kredyt wart 100 mln euro, który przyjmie postać pomocy wiązanej udzielanej w ciągu 10 lat, zgodnie z zasadami OECD, na realizację priorytetowych dla Ukrainy reform w zakresie modernizacji państwa i jego zbliżania do Unii Europejskiej.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych rozmawiał pod koniec ubiegłego tygodnia z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Jak informowały służby prasowe Białego Domu, rozmowa dotyczyła obaw związanych z kontynuowanymi przez prorosyjskich separatystów atakami na ukraińskie wojska na wschodzie Ukrainy oraz o niedopuszczeniu, zgodnie z porozumieniem z Mińska, międzynarodowych obserwatorów OBWE do monitorowania terytorium kontrolowanego przez separatystów.

12 lutego w stolicy Białorusi zawarto porozumienie, zgodnie z którym na wschodniej Ukrainie od 15 lutego formalnie obowiązuje zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk miało zostać wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km.

W ubiegły czwartek ukraińska armia oświadczyła, że rozpoczęła wycofywanie z linii walk z oddziałami prorosyjskich bojowników systemów rakietowych _ Grad _; poinformowano wtedy również o gotowości do wycofania systemów "Uragan". Według Kijowa prowadzone są aktywne ruchy sił prorosyjskich separatystów, mające a celu ukrycie sprzętu wojskowego. Ponadto - jak stwierdziła wówczas ukraińska armia - ugrupowania bojowników wzmacniają swoją liczebność praktycznie na wszystkich kierunkach konfliktu.

Sokołowski poinformował ponadto, że Komorowski i Biden omówili też perspektywę współpracy energetycznej, w tym możliwy eksport do Polski amerykańskiego gazu skroplonego, po uruchomieniu gazoportu w Świnoujściu.

Terminal LNG w Świnoujściu ma pozwolić na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. Pierwotna umowa przewidywała oddanie go do eksploatacji 30 czerwca 2014 r. Na początku marca MSP poinformowało, że terminal LNG jest gotowy w 96 proc. i inwestycja weszła w najważniejszą fazę realizacyjną.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)