Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna domowa w Syrii. Silny ostrzał wojsk rządowych mimo rozejmu

0
Podziel się:

Odgłosy strzałów słychać w miaatach Hims i Al-Kusajr, przy granicy z Libanem. Wojska reżimu kierują tam dodatkowe oddziały.

Wojna domowa w Syrii. Silny ostrzał wojsk rządowych mimo rozejmu
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)
bEUdKakB

Syryjskie wojska rządowe intensywnie ostrzeliwują miasto Hims na zachodzie kraju - poinformowali działacze praw człowieka. Według MSZ Rosji mimo naruszeń i prowokacji obowiązujący od ponad tygodnia rozejm w Syrii jest w zasadzie przestrzegany.

W ciągu ośmiu dni w kraju zginęło 130 cywilów - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Według tej organizacji, mającej siedzibę w Londynie, Hims jest ostrzeliwane z moździerzy. Na będącą bastionem opozycji dzielnicę Chaldija spada pięć pocisków moździerzowych na minutę.

Odgłosy eksplozji i strzałów słychać też w mieście Al-Kusajr, przy granicy z Libanem. Wojska reżimu prezydenta Baszara el-Asada kierują tam dodatkowe oddziały.

bEUdKakD

W wydanym w piątek komunikacie rosyjskie MSZ uznało kruchy rozejm w Syrii za _ ważny sukces, którego utrata oznaczałaby ponową spiralę przemocy i pogorszenie się sytuacji _. Według resortu dyplomacji strony syryjskiego konfliktu mają do wyboru _ pokojowy dialog narodowy lub wojnę domową _. MSZ podkreśliło, że obecnie _ głównym zadaniem jest wzmocnienie zawieszenia broni _, które obowiązuje od 12 kwietnia.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/176/m80048.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna;w;syrii;wazna;deklaracja;szefa;nato,50,0,1070130.html) *NATO uderzy na Syrię? Ważna deklaracja * Anders Fogh Rasmussen, ujawnił co się stanie, gdyby należąca do paktu Turcja została zagrożona. Kruche zawieszenie broni oraz wycofywanie wojsk z syryjskich miast to część sześciopunktowego planu pokojowego opracowanego przez międzynarodowego mediatora Kofiego Annana. W środę sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ocenił, że władze Syrii nie wykonują zobowiązań dotyczących wycofania wojsk i ciężkiej broni z miast.

Podczas czwartkowego spotkania grupy _ Przyjaciół Syrii _ sekretarz stanu USA Hillary Clinton mówiła, że jeśli syryjski reżim nie będzie przestrzegał planu Annana, Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna uchwalić nową rezolucję w sprawie Syrii, przewidującą sankcje finansowe i wizowe oraz embargo na broń.

Z szacunków ONZ wynika, że od początku konfliktu, który wybuchł w marcu 2011 roku, w Syrii zginęło już około 9 tys. osób. Obserwatorium twierdzi, że śmierć poniosło ponad 11 tys. ludzi.

bEUdKakJ
O sytuacji w Syrii czytaj więcej w Money.pl
W Syrii nie potrzeba więcej obserwatorów? Mimo rozejmu wojska rządowe wciąż atakują Hims, Hamę, Idlib i Darę oraz wykorzystują broń ciężką.
Nie godzą się na sprzedaż broni do Syrii Przedstawiciele 50 krajów i organizacji międzynarodowych zajmujących się sankcjami wobec reżimu syryjskiego potępili w Paryżu sprzedaż broni Damaszkowi.
Kruchy rozejm w Syrii. Rebelianci nieufni Dziś nie odnotowano działań wojskowych. Armia nie wycofało się jednak z miast - twierdzą działacze praw człowieka.
bEUdKale
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)