Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Ukraińcy wycofują się. Rosjanie uderzą?

0
Podziel się:

Ukraińskie siły rządowe chcą utworzyć strefę buforową między walczącymi stronami w Donbasie.

Wojna na Ukrainie. Ukraińcy wycofują się. Rosjanie uderzą?
(PAP/EPA)

Ukraińskie siły rządowe na wschodzie kraju rozpoczynają przygotowania do wycofania się na 15 km od dotychczasowych pozycji, realizując w ten sposób zapisy memorandum z Mińska, które przewiduje utworzenie strefy buforowej między walczącymi stronami. Tymczasem separatyści nie przestrzegają zawieszenia broni i przygotowują się do ataku. Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Doniecka, Debalcewa i Mariupola. Tam Ukraińcy są regularnie ostrzeliwani.

_ - Trwają przygotowania do wycofania ciężkiego sprzętu wojskowego na odległość 15 km _ - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO), Andrij Łysenko. Dodał, że takie działania widać też po stronie separatystów i wojsk rosyjskich, ale _ nie są tak intensywne _. _ Mamy nadzieję, że pójdą oni za przykładem ukraińskich wojskowych _ - powiedział Łysenko.

Przedstawiciel RBNiO wyjaśnił, że w pierwszej kolejności będzie wycofywana broń ciężka, czyli cała artyleria i transportery opancerzone z działami kalibru ponad 100 mm.

Łysenko poinformował także, że ostatniej doby zmniejszyła się intensywność ostrzału pozycji wojsk ukraińskich, prowadzonego przez stronę przeciwną, choć przyznał, iż były one atakowane w okolicach Doniecka oraz miejscowości Debalcewe, Wynohradowo i Kutowo.

Według eksperta wojskowego Dmytra Tymczuka, Rosjanie i terroryści omawiają obecnie, czy uderzyć głównie na północy w obwodach ługańskim i donieckim, czy na południu tego ostatniego, nad Morzem Azowskim. Wzmacniane są też siły separatystów, do których teraz mają wchodzić tylko ci, którzy sprawdzili się w poprzednich walkach.

W ten weekend Rosjanie dostarczyli na wschód Ukrainy specjalne stacje radiolokacyjne i służące do prowadzenia walki elektronicznej. Przyjechały one, jako część _ konwoju humanitarnego _. Są obsługiwane i ochraniane wyłącznie przez Rosjan, przemieszczają się tylko w nocy i są dobrze kamuflowane. Terroryści nie są informowani o ich ruchach. W konwoju przyjechała także amunicja dla separatystów. Na Ukrainę z Rosji wjeżdża też ciężki sprzęt wojskowy.

Wycofanie się każdej ze stron konfliktu na wschodniej Ukrainie tak, by między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami powstała 30-kilometrowa zdemilitaryzowana strefa buforowa, przewiduje memorandum zawarte w nocy z piątku na sobotę w stolicy Białorusi przez grupę kontaktową ds. ukraińskiego kryzysu.

Dokument mówi o zakazie użycia jakiejkolwiek broni oraz prowadzenia działań ofensywnych. Wprowadzono także zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych, a także stawiania nowych min i zapór inżynieryjnych. Zapory, które zainstalowano wcześniej, mają zostać usunięte.

Zobacz wystąpienie Petra Poroszenki w amerykańskim Kongresie, podczas którego prosi o wsparcie:

Od momentu podpisania memorandum uzgodniono zakaz lotów samolotów wojskowych oraz zagranicznych samolotów bezzałogowych z wyjątkiem sprzętu OBWE.

Z terytorium Ukrainy mają zostać wycofane wszelkie zagraniczne formacje zbrojne, sprzęt wojskowy, a także najemnicy. Nadzór nad przestrzeganiem porozumienia sprawuje misja monitoringowa OBWE.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)