Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Afganistanie kosztuje NATO miliardy dolarów

0
Podziel się:

Szef NATO potwierdzał, że ustalony przez NATO termin wycofania, czyli najpóźniej koniec 2014 roku, jest nadal aktualny.

Wojna w Afganistanie kosztuje NATO miliardy dolarów
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Szef NATO Anders Fogh Rasmussen potwierdził w Brukseli, że finansowanie afgańskich sił bezpieczeństwa może wynieść około 4 mld dolarów rocznie. Zastrzegł, że jest zbyt wcześnie, by mówić o wkładzie finansowym poszczególnych krajów do tej kwoty.

_ - Była mowa o liczbach, o tym, że afgańskie siły bezpieczeństwa o stałej wielkości i dłuższej perspektywie będą kosztowały około 4 mld dolarów rocznie _ - powiedział Rasmussen. Wypowiadał się on w pierwszym dniu spotkania w Brukseli ministrów spraw zagranicznych oraz obrony państw NATO.

- _ Nie oczekuje się jednak _ - dodał - _ by na tym spotkaniu, ani też na majowym szczycie NATO w Chicago padły deklaracje na ten temat _. _ Jest zbyt wcześnie, by przedstawiać jakieś konkretne liczby _ - podkreślił.

Wskazał, że dopiero później możliwe będą konkretniejsze zobowiązania ze strony poszczególnych krajów. Ocenił przy tym, że stanowisko na temat finansowania sił afgańskich przez inne kraje jest pozytywne, rozumieją one bowiem, że wykracza to poza możliwości rządu w Kabulu.

Wczoraj Rasmussen oznajmił, że deklaracja Australii o wycofaniu żołnierzy jest _ całkowicie zgodna z ustalonym planem _ NATO dotyczącym stopniowego przekazywania siłom afgańskim odpowiedzialności za bezpieczeństwo w ich kraju.

Premier Australii Julia Gillard oświadczyła we wtorek, że jej kraj zamierza prawie rok wcześniej niż planowano wycofać większość swych żołnierzy, gdyż kończą oni już misję przekazywania Afgańczykom odpowiedzialności za bezpieczeństwo w prowincji Uruzgan, w środkowym Afganistanie.

W grupie krajów, które nie są członkami NATO, Australia ma w Afganistanie najliczniejszy kontyngent - 1550 żołnierzy. Mają oni wrócić do ojczyzny do końca 2013 roku. Rasmussen wyjaśnił, że prowincja Uruzgan, gdzie stacjonuje większość kontyngentu australijskiego, powinna przejść pod kontrolę sił afgańskich _ w najbliższych miesiącach _. Wycofanie się Australijczyków powinno następnie zająć 12-18 miesięcy.

Wśród tematów dwudniowego spotkania ministrów jest m.in. sytuacja w Afganistanie i strategia sojuszu wycofywania stamtąd wojsk. Rasmussen w ostatnich dniach potwierdzał, że ustalony przez NATO termin wycofania, czyli najpóźniej koniec 2014 roku, jest nadal aktualny. Zapewnił, że _ wrogowie Afganistanu _ nie zdołają _ przeczekać sojuszu _ i pochwalił siły afgańskie za reakcję podczas niedzielnych skoordynowanych ataków rebeliantów w Kabulu i kilku innych prowincjach.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamach w siedzibie MSW. Dwie osoby nie żyją Dwóch członków ISAF w Afganistanie zostało zastrzelonych w budynku ministerstwa spraw wewnętrznych
Rosjanie znów się zbroją. Kto jest wrogiem? Anders Fogh Rasmussen uważa, że Rosjanie zbroją się przed sztucznym wrogiem, który nie istnieje.
Misja w Afganistanie nie skończy się w 2014 r. Sojusz chce pozostawić w Afganistanie niewielką grupę żołnierzy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)