Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Republice Środkowoafrykańskiej. Walki pochłonęły już 500 ofiar

0
Podziel się:

Prezydent Hollande oświadczył, że nadszedł czas działania. Zastrzegł, że Francja nie ma żadnych interesów w Republice Środkowoafrykańskiej. - Przybyliśmy, by bronić godności ludzkiej - dodał.

Wojna w Republice Środkowoafrykańskiej. Walki pochłonęły już 500 ofiar
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)

Ponad 500 śmiertelnych ofiar pochłonęły w ciągu ubiegłych 7 dni walki w Republice Środkowoafrykańskiej - poinformowały władze. Prezydent Obama przeznaczył dodatkowo 60 mln dolarów na pomoc dla sił międzynarodowych w tym kraju.

Wśród ofiar śmiertelnych znaleźli się dwaj francuscy spadochroniarze zastrzeleni we wtorek w stolicy kraju Bangi przez nieznanych sprawców. Wchodzili oni w skład międzynarodowych sił interwencyjnych, które prowadzą akcję rozbrajania walczących ze sobą zbrojnych milicji.

Dzisiaj przybył do Republiki Środkowoafrykańskiej (byłej kolonii francuskiej) z krótką wizytą prezydent Francji Francois Hollande, który wcześniej uczestniczył w Johannesburgu, w RPA, w uroczystościach pogrzebowych Nelsona Mandeli.

Na lotnisku w Bangi Hollande oświadczył, że _ nadszedł czas działania _. Zastrzegł równocześnie, że Francja _ nie ma żadnych swoich interesów w Republice Środkowoafrykańskiej _. - _ Przybyliśmy tu aby bronić godności ludzkiej _ - dodał.

Praktycznie cały kraj, łącznie ze stolicą, znajduje się w chaosie. Ciągle dochodzi do starć rywalizujących ugrupowań, które wybuchły po obaleniu w marcu br. rządu centralnego przez rebeliantów islamskich. Rebelianci nie motywowali swego działania względami religijnymi jednak zamach stanu w kraju, w którym chrześcijanie stanowią większość, trwale zdestabilizował sytuację.

Wrogość i coraz drastyczniejsze akty przemocy doprowadziły w ub. tygodniu do wybuchu walk na pełną skalę.

Prezydent USA Barack Obama odblokował dodatkowe 60 mln dolarów na pomoc wojskową i logistyczną dla wojsk francuskich i państw Unii Afrykańskiej uczestniczących w działaniach mających ustabilizować sytuację w kraju. Łączna pomoc amerykańska wzrosła w ten sposób do 100 mln dolarów. Obama zaapelował do ludności Republiki Środkowoafrykańskiej o powstrzymanie się od aktów przemocy.

W ubiegłą sobotę Francja zwiększyła swój kontyngent wojskowy w Republice Środkowoafrykańskiej do 1600 żołnierzy z powodu obaw przed nowymi atakami rebeliantów islamskich na ludność stolicy, złożoną głównie z chrześcijan.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja wysyła więcej wojska do Afryki To odpowiedź na największą od miesięcy falę przemocy w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.
Zawieszą konstytucję? To zapowiedź... Przywódca rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej Michel Dotodja, który ogłosił się prezydentem po ucieczce dotychczasowego szefa państwa, zapowiedział wczoraj zawieszenie konstytucji.
Żołnierze tropią zabójców dziennikarzy Europa poruszona _ haniebnym zabójstwem _ dwojga francuskich dziennikarzy w Mali - powiedział rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)