Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Nadzwyczajna narada ONZ

0
Podziel się:

Wysłannicy państw stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkają się w Nowym Jorku, by omówić plan objęcia arsenału chemicznego Syrii międzynarodową kontrolą.

Wojna w Syrii. Nadzwyczajna narada ONZ
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)
bEKtPMMR

Wysłannicy państw stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkają się w Nowym Jorku, by omówić plan objęcia arsenału chemicznego Syrii międzynarodową kontrolą - poinformowały źródła dyplomatyczne.

Wśród tematów, które mają poruszyć przedstawiciele USA, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Chin będzie przedstawiona przez Paryż propozycja rezolucji, zgodnie z którą Syrii postawiono by ultimatum. Damaszkowi groziłaby interwencja wojskowa, gdyby nie zrezygnował ze swej broni chemicznej. Zdaniem Rosji propozycja Francji jest nie do zaakceptowania. Nie wiadomo, gdzie i o której godzinie mają spotkać się dyplomaci.

Jutro sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow mają omawiać w Genewie szczegóły planu przedstawionego w poniedziałek przez Rosję. Przewiduje on, że Damaszek zgodzi się na objęcie jego arsenału chemicznego międzynarodową kontrolą, a następnie na zniszczenie go. W środę rosyjskie źródła dyplomatyczne w Genewie poinformowały, że Moskwa przedstawiła USA szczegóły tego planu.

bEKtPMMT

Jak komentuje Reuters, spotkanie Kerry'ego i Ławrowa ma być próbą przełamania impasu w RB ONZ, w której ze względu na weto Rosji - najważniejszego sojusznika Damaszku - nie udało się przegłosować żadnej rezolucji potępiającej działania syryjskiego reżimu.

Czytaj więcej w Money.pl
Kerry: Nie będziemy czekać długo _ - Administracja Obamy rozważa obecnie, czy plan objęcia kontrolą arsenału chemicznego Syrii jest wykonalny i czy w istocie uniemożliwiłoby to syryjskiemu reżimowi ponowne użycie gazów bojowych - _ wyjaśnił Kerry.
Pentagon: Atak na Syrię zniechęci Koreę Płn. Wiceszef Pentagonu zaznaczył, że podczas rozmów z przedstawicielami chińskiego ministerstwa obrony domagał się utrzymania norm dotyczących tego rodzaju broni.
Tak USA zaatakuje Syrię Pentagon planuje użyć bombowców oraz niszczycieli, z których zostaną odpalone pociski manewrujące - napisał dziennik Los Angeles Times.
bEKtPMNu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)