Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna z Państwem Islamskim. Australia weźmie udział w akcji przeciw islamistom

0
Podziel się:

Australijskie myśliwce odrzutowe pod kierownictwem USA zaatakują pozycje Państwa Islamskiego w Iraku.

Wojna z Państwem Islamskim. Australia weźmie udział w akcji przeciw islamistom
(DVIDSHUB/Flickr)
bEKutCxx

_ Australijskie myśliwce odrzutowe pod kierownictwem USA zaatakują pozycje Państwa Islamskiego w Iraku _- poinformował w podczas wizyty w Bagdadzie minister obrony Australii David Johnston.

Po spotkaniu z irackim premierem Hajderem al-Abadim Johnston powiedział dziennikarzom, że do ośmiu amerykańskich myśliwców F/A-18 Super Hornet będzie uczestniczyć w koalicji _ dokonującej ataków lotniczych w celu osłabienia, zdezorganizowania i ostatecznego zniszczenia _ Państwa Islamskiego.

Minister nie uściślił, czy australijskie samoloty będą dokonywać uderzeń z powietrza. Powiedział tylko, że ich misja obejmie _ użycie siły powietrznej _ - czego bliżej nie skomentował. Zapytany o australijskich doradców wojskowych Johnston odparł, że siły specjalne jego kraju _ przyczynią się do wsparcia logistycznego sił irackich _. Dalszych szczegółów na ten temat nie ujawnił.

bEKutCxz

Premier Australii Tony Abbott zapowiedział w połowie września, że australijski kontyngent wojskowy w składzie 400 ludzi personelu lotniczego i 200 żołnierzy sił specjalnych zostanie rozmieszczony w bazie USA w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, by pomóc w walce z Państwem Islamskim. Według Abbotta Australia wyśle tam również samolot tankowania powietrznego oraz samolot rozpoznawczy wczesnego ostrzegania.

Szereg państw odpowiedziało na apel prezydenta USA Baracka Obamy o przyłączenie się do koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Francja uczestniczy już w atakach lotniczych na to ugrupowanie w Iraku.

W ciągu ubiegłych kilku miesięcy bojownicy Państwa Islamskiego opanowali znaczne obszary północno-zachodniego Iraku. Sojusznikami zdominowanego przez szyitów rządu w Bagdadzie w jego walce z sunnickimi islamistami są iraccy Kurdowie oraz USA, których wsparcie ogranicza się do ataków z powietrza.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKutCxF
bEKutCya
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)