Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Wojsko Polskie zyskało dzięki misjom". Logistycy chwalą wyjazdy

0
Podziel się:

- Kiedyś jechało się na misje z ciekawości, teraz - dla zdobycia doświadczenia - mówi oficer szykujący się do wyjazdu do Afganistanu.

"Wojsko Polskie zyskało dzięki misjom". Logistycy chwalą wyjazdy
(Piotr Blawicki/East News)
bEskFbiZ

Lepsze przeszkolenie, umundurowanie, sprzęt i możliwość zdobycia żołnierskiego szlifu - to korzyści, które zdaniem żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej przynoszą misje. W październiku 83 logistyków z Opola wyjeżdża do Afganistanu, trzech jest w Mali.

Dla zastępcy dowódcy Narodowego Elementu Wsparcia ppłk. Witolda Talagi 14. zmiana Polskiego Kontyngentu Wsparcia (PKW) Afganistan to piąty taki wyjazd. Wcześniej był na misjach w Macedonii, Iraku i właśnie Afganistanie. Jego zdaniem dały one wojsku wiele korzyści. Zmieniło się dzięki nim m.in. wyposażenie. - _ Największy postęp nastąpił jednak w sposobie myślenia. Kiedyś jechało się na misje z ciekawości, teraz - dla zdobycia doświadczenia _ - powiedział.

W afrykańskim Mali polscy żołnierze są od lutego. Pierwsza zmiana liczyła 20 osób - logistyków, saperów i transportowców. Prowadzili dla Malijczyków szkolenie - uczyli strzelania, taktyki, musztry; pokazywali, jak zorganizować magazyn czy zrobić kuchnię polową poza bazą, prowadzić samochody w różnych warunkach.

bEskFbjb

Dla st. chorążego sztabowego Waldemara Szczepańskiego z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej Mali było trzecią misją w życiu. Wcześniej był w Libanie i Afganistanie. Podkreślił, że ostatni wyjazd różnił się od afgańskiego, przede wszystkim ze względu na szkoleniowy charakter. Mówił, że w Afganistanie, gdzie misja ma charakter bojowy, ciągle wyczuwalne jest zagrożenie; w Mali tego nie było.

Zdaniem Szczepańskiego polskim żołnierzom będzie brakowało misji, gdy się zakończą. _ - Zwłaszcza, że pchnęły wojsko do przodu. Nowe technologie, mundury, pojazdy, nowa broń - to wszystko zawdzięczmy udziałowi w misjach w Iraku i Afganistanie. Bez nich ciężko byłoby armii zrobić tak duży krok _ - ocenił. - _ Znacznie poprawiły się też programy szkolenia. Kiedyś miały się nijak do rzeczywistości, teraz jesteśmy dobrze przygotowywani na wypadek zagrożenia _ - dodał.

Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej na misje wyjeżdżają od 1999 r. Byli w Macedonii, Kosowie, Czadzie, Pakistanie, Iraku, Grecji (zabezpieczali Igrzyska Olimpijskie), Libanie, Syrii, Bośni i Hercegowinie i Gruzji. Obecnie służą w Mali - skąd szóstka wróciła we wrześniu, a w ich miejsce wyjechała kolejna trójka - oraz w Afganistanie, gdzie w październiku, na 14. zmianę, wyjedzie 83 logistyków. Zostaną tam ponad 6 miesięcy. _ - Zmiana będzie się różnić od poprzednich, bo zacznie się procedura wycofywania sprzętu i mienia w PKW Afganistan _ - powiedział rzecznik opolskiej brygady kpt. Leszek Radzik.

Kolejną - i ostatnią zapowiadaną, 15. zmianę PKW Afganistan - opolscy żołnierze już formują. _ - Przygotowania i szkolenia do niej trwają, choć nie wyjechała jeszcze zmiana czternasta _ - powiedział kpt. Radzik.

bEskFbjh

Chętnych do wyjazdów na misje nie brakuje - w żołnierskim cv taki wyjazd zawsze się przydaje, a kilkadziesiąt miejsc na liczącą kilkuset żołnierzy jednostkę to niewiele. Poza tym misja to okazja do zdobycia doświadczenia i zarobienia większych niż podczas służby w kraju pieniędzy.

Dla st. szer. Sebastiana Jezierskiego, logistyka z Opola, 14. zmiana będzie pierwszym wyjazdem. W PKW Afganistan będzie na etacie młodszego kucharza. _ - Każdy żołnierz przynajmniej raz powinien pojechać na misję, jeśli jest okazja, by zdobyć doświadczenie _ - powiedział.

Jaka będzie 14. zmiana PKW Afganistan? Mjr Andrzej Woźny, szef sekcji infrastruktury: _ - Dużo mniejsza, ale zadań będzie nawet więcej, bo zaczynają się te związane z wycofaniem i przekazaniem części wyposażenia _. Kończenie misji - wyjaśnił - nie polega bowiem tylko na wywiezieniu wszystkiego do kraju. - _ Część sprzętu w ramach współpracy i umów między Islamską Republiką Afganistanu a Rzecząpospolitą Polską jest przekazywana organizacjom charytatywnym _ - wyjaśnił.

Dla niego będzie to piąty taki wyjazd. Wcześniej był w Bośni, Iraku, do Afganistanu leci trzeci raz. Czy nie obawia się, że zanim polskie wojska wycofają się z afgańskiej ziemi, terroryści zechcą pokazać siłę i zintensyfikują ataki? _ - Ciągle to robią, z mniejszym lub większym natężeniem. Jak będzie teraz - zobaczymy, czas pokaże _ - skwitował.

bEskFbji

W sumie w ramach 14. zmiany do Afganistanu wyjeżdża ok. tysiąca polskich żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl

bEskFbjC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)