Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojskowe przetargi na uzbrojenie powinny być dla dobra armii czy gospodarki? Zobacz #dziejesienazywo

0
Podziel się

Wybór francuskiego helikoptera Caracal dla polskiej armii spowoduje utratę 3700 miejsc pracy, a wpływy do polskiej gospodarki zmniejszą się aż o 580 mln zł.

Wojskowe przetargi na uzbrojenie powinny być dla dobra armii czy gospodarki? Zobacz #dziejesienazywo
(WP/Mikołaj Przeździak)
bEgqWhAR

- Uzbrojenie jest dla armii, jest dla bezpieczeństwa narodowego, a nie elementem stymulującym zatrudnienie i wspierającym politykę społeczną państwa - mówił dziś w programie dr Łukasz Kister z Instytutu Jagiellońskiego. W ten sposób ekspert odniósł się do doniesień, że przetarg na dostawę śmigłowców może zostać unieważniony przez nowego szefa MON.
Wybór francuskiego helikoptera Caracal dla polskiej armii spowoduje utratę 3700 miejsc pracy, a wpływy do polskiej gospodarki zmniejszą się aż o 580 mln zł. Takie wnioski niesie za sobą raport Fundacji UMCS o wpływie przetargu śmigłowcowego na rozwój przemysłu lotniczego w Polsce Wschodniej.

Zapytaliśmy ekspertów, czy wojskowe przetargi powinny brać pod uwagę wyłącznie dobro armii, czy może również element gospodarczy. Dr Łukasz Kister z Instytutu Jagiellońskiego jest zdania, że sprzęt powinien być kupowany pod wymagania armii. - Uzbrojenie nie jest elementem, który powinien stymulować zatrudnienie - tłumaczył w programie #dziejesienazywo.

bEgqWhAT

- Z drugiej strony przemysł zbrojeniowy jest tym, który najlepiej stymuluje kwestie ekonomiczne, tam gdzie jest silny. Widzimy to po Stanach Zjednoczonych, po krajach azjatyckich. Tam przemysł jest kluczem do pewnych obszarów bezpieczeństwa ekonomicznego. W Polsce też tak może być - mówi dr Kister.

Z kolei Bartosz Głowacki z redakcji "Skrzydlatej Polski" zwraca uwagę na ogólny problem polskich firm z tej branży. - Wielkie koncerny traktują Polskę po macoszemu. Airbus nie ma interesu, by promować polskie konstrukcje, podobnie AgustaWestland. Sikorsky Aircraft w zasadzie zapomniał, że istnieją takie zakłady jak w Mielcu - przyznaje.

bEgqWhBu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)