Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wolfgang Thierse: Młode pokolenia Niemców i Polaków budują wspólną przyszłość

0
Podziel się:

Przewodniczący niemieckiego Bundestagu uważa, że nie można relatywizować okrucieństw II wojny światowej. Goszczący w Polsce Wolfgang Thierse mówił na cmentarzu w Palmirach, że masowe zbrodnie, komory gazowe i zniszczenie Warszawy nie mogą być usprawiedliwione lub przypisane - jak to ujął - bliżej nieokreślonej i anonimowej historii europejskiej, która ani sprawców, ani ofiar nie nazywa po imieniu. Zdaniem niemieckiego gościa, wydarzenia II wojny światowej nie stanowią bariery dla młodych pokoleń, które razem budują wspólną przyszłość.

Marszałek Sejmu powiedział, że wspólna obecność polskiego i niemieckiego polityka na palmirskim cmentarzu wskazuje, jak bardzo zmieniła się Europa i stosunki między naszymi narodami. "Powstaje wspólna Europa, w której Polacy i Niemcy są razem, są partnerami i sojusznikami" - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz. Zaznaczył jednocześnie, że pamięć o historii jest naszym morlanym obowiązkiem wobec ofiar II wojny światowej.
Na cmentarzu w Palmirach spoczywają między innymi rozstrzelani przez hitlerowców marszałek Sejmu Maciej Rataj i mistrz olimpijski Janusz Kusociński.

W całej Polsce uroczyście obchodzono 66-tą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.
W Gdańsku w uroczystościach uczestniczyli prezydenci Niemiec i Polski: Horst Koehler i Aleksander Kwaśniewski. Byli na Westerplatte i przed historycznym budynkiem Poczty Polskiej w Gdańsku, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową. Jak co roku rocznicowe obchody zgromadziły tłumy ludzi.
W Warszawie odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wziął w niej udział premier Marek Belka.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)