Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Wolna Wigilia za pracujący 12 listopada. Lekarze mają swój pomysł na dzień wolny

30
Podziel się:

12 listopada ma nie być wolny dla szpitali, przychodni i aptek - taką poprawkę zgłosił Senat do ustawy ustanawiającej poniedziałek po 11 listopada dniem wolnym od pracy. Lekarze zaproponowali swoje rozwiązanie. Jeśli mają pracować 12 listopada, chcę mieć wolną Wigilię.

Wolna Wigilia za pracujący 12 listopada. Lekarze mają swój pomysł na dzień wolny
(Grzegorz Banaszak/REPORTER)

Senat przyjął z poprawkami ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Ustawa ustanawia 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Dokument teraz wróci do Sejmu, który rozpatrzy poprawki 7 listopada.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski już zapowiedział, że Andrzej Duda podpisze ustawę. Oznacza to, że większość będzie mogła świętować o jeden dzień dłużej. Większość, ale nie wszyscy, bowiem ustawa wyklucza poszczególne grupy zawodowe.

Zobacz: Brak pieniędzy i lekarzy. Były minister zdrowia stawia diagnozę polskiej służbie zdrowia

Zakłada choćby, że normalnie pracować będzie musiał personel szpitali, i przychodni specjalistycznych oraz apteki finansowane z środków NFZ.

Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego związku Zawodowego Lekarzy zaapelowało jednak do ustawodawców, aby w zamian za pracujący 12 listopada pracującym zagwarantować wolną Wigilię Bożego Narodzenia.

Jak przekonuje na łamach "Rzeczpospolitej" Damian Patecki, wiceprzewodniczący i jeden założycieli Porozumienia Rezydentów, jeśli chodzi o szpitale, Wigilia jest dniem, w którym spokojnie mogłyby one działać w trybie dyżurowym.

Związkowcy zwracają uwagę, że ustawa prowadzi do nierównego traktowania lekarzy nie tylko wobec innych grup zawodowych, ale i w obrębie samego środowiska lekarskiego. Zwracają też uwagę, pisze "Rz", że lekarze, którzy 12 będą pracy, nie będą mogli zapewnić opieki swoim dzieciom, bo żłobki, przedszkola i szkoły będą zamknięte.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
Bebe
4 lata temu
I znowu sprawiedliwy i prawy rzad dzieli polakow na tych co moga swietowac i tych co nie.ok niech mi zaplaca za ten dzien i nie potrzebuje ich wolnego
ppp
4 lata temu
Hitler niszczył inteligencję i historia zatacza koło
Miki
4 lata temu
MIAŁO BYĆ WOLNE RAZ NA 100 LAT A TU PROSZĘ WIGILIA A MÓWILI ŻE JEDNEGO DNIA STRACI PAŃSTWO TYLE I TYLE HMM TO O CO TU CHODZI BO JUZ CHYBA NIE O KASĘ
Felucjan
4 lata temu
Święto narodowe i cały tydzień wolny od pracy ogłosimy jak po wyborach pis utraci władzę.
yity
4 lata temu
im się należy................ za błędy lekarskie
...
Następna strona