Notowania

gospodarka polski
24.12.2013 07:45

Wolne dni nie muszą szkodzić gospodarce

Wpływ jest tylko krótkoterminowy. Związki zawodowe w końcu mają dobry pomysł?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Herchaft/Reporter)

Związki zawodowe apelują do pracodawców o skrócenie czasu pracy w wigilię i sylwestra. Takie posunięcie miałoby wpływ na gospodarkę, ale niekoniecznie musiałby być on negatywny - twierdzi ekspert pytany przez IAR.

Główny ekonomista banku Millenium Grzegorz Maliszewski uważa, że skrócenie godzin pracy lub wprowadzenie wolnego dnia miałoby jedynie krótkoterminowy wpływ na nasz PKB._ _

_ - Pomimo iż dany dzień nie jest dniem roboczym, to część zakładów pracy musi pracować, wiec ten wpływ jest mniejszy. Z perspektywy całej gospodarki zakazanie handlu czy obrotu w dniach przedświątecznych mogłoby wpłynąć na ograniczenie zakupów w krótkim terminie - _ tłumaczy Grzegorz Maliszewski.

Grzegorz Maliszewski dodaje, że wolne dni skłaniają nas czasami do większych zakupów przed świętami i po nich.

_ - To by się rozłożyło w całym roku i ten wpływ by nie był aż tak widoczny. Zwłaszcza, że w przypadku handlu zamknięcie sklepu w dniu świątecznym powoduje akumulacje handlu przed świętami, więc ten efekt netto nie byłby aż tak negatywny, jakby to mogło wynikać z efektu czysto kalendarzowego - _ dodał Maliszewski.

Część zakładów pracy czy urzędów decyduje się na wprowadzenie dziś dnia wolnego i odrobienie go kiedy indziej. W najbliższych dniach Polacy nie muszą pracować 25 i 26 grudnia oraz 1 i 6 stycznia.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: gospodarka polski, święta, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz