Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wolność religijna w Wietnamie. ONZ ma zastrzeżenia

0
Podziel się:

Reżim komunistyczny w Wietnamie stopniowo łagodził kontrolowanie praktyk religijnych wraz z zapoczątkowaniem reform gospodarczych w latach 90.

Wolność religijna w Wietnamie. ONZ ma zastrzeżenia
(tamtaonline/CC BY-NC-SA/Flickr)
bEUwVplx

Przedstawiciel ONZ oskarżył dziś władze Wietnamu o poważne naruszenia wolności religijnej obywateli, pomimo oznak łagodzenia przez reżim komunistyczny ostrej kontroli sfery życia religijnego.

Specjalny sprawozdawca ONZ ds. wolności religijnej Heiner Bielefeldt wyraził ubolewanie, że jego 10-dniowa wizyta została zakłócona przez wietnamską policję i agentów bezpieczeństwa, którzy go _ bacznie śledzili _. Jak powiedział, uniemożliwiało mu to swobodne rozmowy z pewnymi osobami - pisze agencja AFP.

W Wietnamie _ dochodzi do poważnych naruszeń wolności religijnej _ - oświadczył Bielefeldt, zaznaczając że nie mógł gruntownie zbadać poszczególnych przypadków, a o _ konkretnych naruszeniach _ dowiadywał się od świadków. Chodzi o _ uporczywe wezwania na policję, nękania, areszty domowe, zamykanie w więzieniu, niszczenie miejsc kultu religijnego, wandalizm i pobicia _.

bEUwVplz

Jednocześnie wysłannik ONZ zwrócił uwagę na pozytywne zjawiska takie jak _ ostrożne poszerzanie przestrzeni dla praktyk religijnych _. Rzecznik wietnamskiego MSZ Le Hai Binh zaprzeczył w czwartek jakoby podczas wizyty oenzetowskiego eksperta spotkały jakiekolwiek szykany. Zapewnił, że rząd _ uczynił wszystko _, żeby odpowiedzieć na prośby delegacji ONZ.

Phil Robertson z organizacji Human Rights Watch ocenił, że władze Wietnamu próbowały ukryć pewne informacje przed wysłannikiem ONZ, _ uniemożliwiając spotkania z osobami walczącymi o wolność religijną _.

Reżim komunistyczny w Wietnamie stopniowo łagodził kontrolowanie praktyk religijnych wraz z zapoczątkowaniem reform gospodarczych w latach 90. Hanoi często zapewniało, że gwarantuje wolność religijną. W Wietnamie można oficjalnie wyznawać 13 religii, w tym buddyzm, islam i chrześcijaństwo - podaje AFP.

Równocześnie w Wietnamie dochodzi do aresztowań blogerów, dysydentów i obrońców praw człowieka, domagających się pluralizmu politycznego i wolności religijnej.

bEUwVplF

Czytaj więcej w Money.pl

bEUwVpma
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)