Notowania

Potężny atak na blogerów. Hakerzy zniszczyli nawet 1,5 mln stron w internecie

Kilka grup hakerów jednocześnie zaatakowało jedną z największych platform blogowych na świecie – Wordpress. Według BBC mogło dojść do zniszczenia nawet 1,5 mln stron.

Podziel się
Dodaj komentarz
(zmeel/iStockphoto)

Kilka grup hakerów jednocześnie zaatakowało jedną z największych platform blogowych na świecie – Wordpress. Według BBC mogło dojść do zniszczenia nawet 1,5 mln stron.

Hakerzy wykorzystali lukę w oprogramowaniu Wordpress, żeby zaatakować strony internetowe i serwisy blogowe umieszczone na tej platformie. Zdaniem firmy WordFence za atakiem stoi ok. 20 grup hakerów, którym udało się włamać do 40 tys. blogów na świecie. W sumie podjęli ok. 800 tys. prób włamania.

Jednak, według BBC, wskutek ataku mogło zostać zniszczonych nawet 1,5 mln stron osadzonych na Wordpress.

Co ważne, firma Sucuri informowała Wordpress, że w ich oprogramowani znajduje się luka, która może doprowadzić do takich ataków. Wordpress rzeczywiście zareagowało i wypuściło aktualizację, która lukę miała załatać. Niestety nie wszyscy użytkownicy aktualizację zainstalowali.

Po co hakerzy atakują blogerów? Ostatecznie w ten sposób nie mogli przejąć ani danych osobowych, ani pieniędzy. Prawdopodobnie chodziło o przejęcie kontroli na blogami, żeby potem za ich pośrednictwem rozsyłać spam lub złośliwe oprogramowanie.

Ataki hakerskie są coraz powszechniejsze i nierzadko dotyczą instytucji państwowych czy finansowych, z czym niedawno mieliśmy do czynienia w Polsce.

Na początku lutego hakerzy zaatakowali Komisję Nadzoru Finansowego i kilka banków. To był jeden z najpoważniejszych ataków na polski system finansowy. Hakerzy nie dostali się co prawda do pieniędzy klientów banków, ale prawdopodobnie zostały wykradzione wrażliwe dane. Może to świadczyć o tym, że za atakiem stał zagraniczny wywiad.

Tagi: atak hakerski na bank, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2017

tuskofanmacie tęgi łeb,hakerzy, wykorzystajcie to do zniszczenia PO.

12-02-2017

igitaraOczyścili internet z szajsu.

12-02-2017

POMYŚLCIE TO NIE BOLITO JUŻ NIE HAKERZY,TYLKO ZBRODNIARZE = NISZCZĄC STRONY INTERNETOWE NISZCZĄ TEŻ DOWODY ZBRODNI,PRZESTĘPSTW,ITP = WIĘC W TEN SPOSÓB POMAGAJĄ … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)