Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wpływy z VAT wyższe niż rok temu. W budżecie dodatkowy miliard złotych

Wpływy z VAT wyższe niż rok temu. W budżecie dodatkowy miliard złotych

Fot. Shutterstock/bleakstar

Wpływy z VAT w lipcu 2017 r. były o 1 mld zł wyższe niż w lipcu 2016 r. Od początku roku z VAT wpłynęło o ponad 18 mld zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dyrektor departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Tomasz Strąk ocenił na konferencji prasowej, że "nie można uszczelniać systemu podatkowego częściowo".

- Jeżeli mielibyśmy dobrą koniunkturę i nie mieli działań ukierunkowanych na opodatkowanie finalnej konsumpcji, to znowu byłby to utracony dochód i przekreślałby sukcesy w innych obszarach uszczelnienia VAT-u - dodał.

Z kolei wiceminister w MF Paweł Gruza podkreślił, że "główną przyczyną uszczelnienia VAT jest determinacja rządu, Ministerstwa Finansów, a teraz jeszcze Krajowej Administracji Skarbowej". Dodał, że instrumenty uszczelniające system są wprowadzane od 2016 roku i ich liczba "będzie się pogłębiać".

- Te instrumenty są oparte o nowoczesne systemy Big Data i będziemy te nowe instrumenty implementować - powiedział.

Ocenił ponadto, że "wrzucanie pustych faktur w koszty, czy w odliczenie VAT-owskie graniczy z niepoczytalnością podatkową".

finanse, mf, budżet, gospodarka, vat, gruza
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Fred
2017-08-10 18:24
Przecież wszystko zdrożało to i VAT jest większy 2% inflacja a było 1%deflacja kto za to płaci my podatnicy .Trzeba przyznać rację że ukrucono trochę oszustwa ale my też podatnicy placimy więcej vatu przez inflację a to są miliardy wyciągnięte od ludzi a nie oszustów. więc prawda może leży po środku
profesor
2017-08-10 14:36
Antek ma racje- gonic chamstvo
mayki
2017-08-10 12:41
Ile wyszło z podwyżki cen paliw? Oczywiście nie ustawowej :)
Pokaż wszystkie komentarze (11)