Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Wprowadzasz na rynek przyszłe odpady, musisz się zarejestrować. Firmom został miesiąc

8
Podziel się:

Firmy będą musiały przekazywać sprawozdania w wersji elektronicznej i wypełniać ankietę online dotyczącą przekazania odpadów. Zastąpi kartę zbiorczą wypełnianą co miesiąc.

Rząd chce zwalczyć śmieciową szarą strefę
Rząd chce zwalczyć śmieciową szarą strefę

Już tylko miesiąc został firmom wprowadzających na rynek opakowania, sprzęt elektryczny, opony czy akumulatory na zarejestrowanie się w Bazie Danych o Odpadach (BDO). Kto się nie dostosuje, poniesie surowe konsekwencje.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", stworzona przez Ministerstwo Środowiska BDO działa już od stycznia, ale dotąd działał tylko rejestr przedsiębiorców. Teraz każda firma, która wprowadza na rynek przyszłe odpady musi dokonać wpisu.

Przedsiębiorca muszą uzyskać indywidualny numer rejestrowy, który będzie umieszczać na dokumentach związanych z prowadzoną działalnością, w szczególności na fakturach. Bez tego numeru np. sprzedaż produktów w opakowaniach będzie zakazana. Termin upływa 24 lipca.

Zobacz także: Wideo: zwieźli im do wsi nielegalne śmieci z Niemiec

Firmy będą musiały przekazywać sprawozdania w wersji elektronicznej i wypełniać ankietę online dotyczącą przekazania odpadów. Zastąpi kartę zbiorczą wypełnianą co miesiąc.

BDO ma uszczelnić system gospodarowania odpadami i wyeliminować szarą strefę śmieciową. Urzędnikom będzie znacznie łatwiej kontrolować faktyczną działalność firm, które zajmują się wprowadzaniem na rynek przyszłych odpadów oraz firm, które gospodarują odpadami.

Firmom, które nie dostosują się do nowego obowiązku grożą surowe kary, nawet zakaz wprowadzania na rynek produktów w opakowaniach.

Z kolei powstrzymanie plagi pożarów wysypisk śmieci mają przynieść inne zmiany w prawie. Ministerstwo Środowiska chce, by pozwolenie na prowadzenie wysypiska skrócić do roku, a nieuczciwym przedsiębiorcom śmieciowym ma grozić do 2 mln zł kary i 5 lat więzienia.a

Na początku czerwca Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym ostrzegła, że Polsce grożą wysokie kary finansowe, które może nałożyć Unia Europejska za złe gospodarowanie odpadami komunalnymi. NIK wskazał, że poziom recyklingu jest zbyt niski, a połowa gmin nierzetelnie prowadzi dokumentację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
szczyt glupot...
6 lat temu
smialo ..jeszcze przez miesiac mozna podpalac wysypiska
Art. 7 ust. 3...
6 lat temu
Bzdury. Zmiana numeru GIOŚ na numer BDO. Koniec. Tyle,
polski emeryt
6 lat temu
a gdzie oskarżenie Szyszki za 600 decyzji na wwóz śmieci nawet z nigerii????
leon
6 lat temu
Tylko kary , a jak w sejm jedna żre to niema kary
Łoś
6 lat temu
Totalna bzdura. Legalne firmy to kropla w morzu. "Firma" krzak odbiera śmieci w Niemczech przywozi na wysypisko do rolnika i znika z forsą. Nieświadomy rolnik dostaje pierwszą ratę (100tys zł). zapłaty "bo ma umowę" i myśli że pana Boga za nogi złapał . "Firma inkasuje 100 tys eur. i znika.