Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wskazali kto wpędził świat w kryzys

0
Podziel się:

Financial Times: Utopiści w USA i eurostrefie forsują fundamentalistyczne rozwiązania nie rozumiejąc przyczyn zapaści.

Wskazali kto wpędził świat w kryzys
(H-Gall/iStockphoto)

Utopiści w USA i eurostrefie forsują fundamentalistyczne rozwiązania nie rozumiejąc, że źródłem obecnego fiskalnego kryzysu nie są nadmierne wydatki państwa, lecz ekspansja taniego kredytu - pisze publicysta _ Financial Times _ Martin Wolf.

_ Tani kredyt prowadzi w konsekwencji do fiskalnych kryzysów _ - zaznaczył.

W swoim artykule Wolf wskazuje, iż ekspansja kredytu prywatnego zwykle idzie w parze z narastaniem długu publicznego. Powodem złej sytuacji finansów publicznych wielu państw nie jest - jego zdaniem - wysoki koszt ratowania sektora bankowego, tylko załamanie się aktywności gospodarczej, a co za tym idzie przychodów budżetu z podatków.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t47093.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strach;na;rynku;wszyscy;zaplacimy;podatki;kredyty;,28,0,870684.html) Strach na rynku. Wszyscy zapłacimy: podatki, kredyty...
Banki nie tyle są przyczyną złej kondycji fiskalnej niektórych rządów, co ponoszą jej konsekwencje. Zły stan finansów państwa szkodzi im częściowo dlatego, że są posiadaczami dużej ilości krajowego długu publicznego, a po części dlatego, że liczą na fiskalne wsparcie ze strony rządu - zaznaczył.

_ Gwałtowny krach kredytowego boomu sektora prywatnego (gospodarstw domowych i firm prywatnych) doprowadził wprost do załamania się rządowych przychodów i wzrostu wydatków publicznych. USA, Wielka Brytania, Hiszpania i Irlandia są tego przykładami _ - tłumaczy.

_ Zachodzi ścisły związek pomiędzy zadłużeniem sektora prywatnego i publicznego. W niektórych państwach, zwłaszcza Grecji, łatwo dostępny kredyt doprowadził do wzrostu długu sektora publicznego. W innych, jak np. we Włoszech, skłonił rządy do odwrócenia uwagi od redukcji długu publicznego _ - dodaje.

Tych, którzy rozwiązanie widzą w radykalnym obcięciu wydatków państwa, Wolf nazywa utopistami. W USA zalicza do nich Republikanów przeciwnych wyższym podatkom i wzrostowi zadłużenia państwa w sytuacji, gdy rząd zbliża się do określonego w prawie limitu zaciągania długu w celu finansowania wydatków. W Europie utopistami są zwolennicy wspólnej waluty, którzy występują przeciwko transferom finansowym do państw takich jak Grecja i Portugalia, uważając, że ich rządy są nieodpowiedzialne i powinny ponieść karę.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t98248.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pojda;sladem;grecji;kryzysowe;rozmowy;w;brukseli,227,0,870627.html) Pójdą śladem Grecji? Kryzysowe rozmowy w Brukseli
Obie postawy łączy - według Wolfa - fundamentalistyczna postawa _ Fiat justitia, et pereat mundus _ - niech świat przepadnie, byle tylko sprawiedliwości stało się zadość.

_ Pogląd jastrzębi z Partii Republikańskiej w USA oraz niemieckich i holenderskich jastrzębi w Europie, w myśl którego kryzys ma podłoże fiskalne, jest niesłuszny. Łatwy kredyt prowadzi do fiskalnych kryzysów Fiskalne kryzysy, które obserwujemy, są spuścizną po ekscesach zadłużania się publicznego i prywatnego sektora ostatnich dekad _ - stwierdził publicysta _ FT _.

Czasy, w których żyjemy wymagają - zdaniem Wolfa - odwagi i mądrości, ponieważ konsekwencje złych decyzji mogą być dalekosiężne:

_ USA mogą być bliskie popełnienia jednego z największych, a zarazem najmniej potrzebnych błędów finansowych w historii świata (zablokowania rządowi możliwości zaciągania długu, a tym samym zmuszenia go do cięć), zaś eurostrefa może być na krawędzi fiskalnego i finansowego kryzysu, który unicestwi nie tylko płynność ważnych państw, ale także unię walutową i w najgorszym razie znaczną część europejskiego projektu _ - przestrzegł publicysta.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t150878.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/chwala;sie;recepta;na;szalejacy;kurs;franka,107,0,872043.html) Chwalą się receptą na szalejący kurs franka Politycy PiS podkreślają, że rozwiązania nie obciążają podatników, którzy nie mają kredytów we frankach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t18425.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/rekordowy;kurs;franka;spodziewaj;sie;wezwania;z;banku,47,0,871471.html) Rekordowy kurs franka. Spodziewaj się wezwania z banku Nie sprzedasz mieszkania. Bank dorzuci Ci dodatkowe ubezpieczenie. Oto skutki wysokiego kursu szwajcarskiej waluty, które czekają ponad 700 tysięcy kredytobiorców. To jednak nie wszystko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t128583.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/frank;za;3;5;zl;zobacz;o;ile;skocza;twoje;raty,151,0,852119.html) Frank za 3,5 zł. Zobacz, o ile skoczą twoje raty Osoba, która przed trzema laty wzięła 240 tys. zł kredytu, ma dziś do spłacenia prawie 380 tys. zł.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)