Notowania

Wstępne wyniki wyborów. PiS wygrywa w skali kraju, Trzaskowski bierze Warszawę

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory samorządowe - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez IPSOS. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska PO-Nowoczesna. Dobry wynik zanotowało Polskie Stronnictwo Ludowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Molecki)
Głos w wyborach smaorządowych można było oddawać od 7:00 do 21:00

32,3 proc. - tyle głosów w skali kraju udało się zdobyć Prawu i Sprawiedliwości. Tak wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez IPSOS dla TVP, TVN i Polsatu. O 7,6 punktów procentowych mniej - 24,7 proc. zdobyła Koalicja Obywatelska PO-Nowoczesna.

Kolejne miejsce to Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem na poziomie 16,6 proc. Kukiz'15 i Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli po 6,3 proc. głosów. Sojusz Lewicy Demokratycznej, według badań, przekonał do siebie 5,7 proc. głosujących. Na "inne komitety" (te które nie zarejestrowały list w całym kraju) głosy oddało 3 proc. wyborców. Wolność zdobyła 1,5 proc. poparcia. Za plecami tej partii znalazła się partia Razem z wynikiem 1,4 proc. O 0,2 pkt proc. mniej zdobył Ruch Narodowy. Stawkę zamykają Zieloni z poparciem 1 proc.

Zobacz też, jak wyglądały ostatnie dni przed wyborami, w urzędach gmin:

Wyniki w największych miastach

Z kolei wybory w największych polskich miastach przyniosły kilka niespodzianek. Największym jest sondażowe zwycięstwo w pierwszej turze Rafała Trzaskowskiego w Warszawie, który zdobył 54,1 proc. (Patryk Jaki 30,9 proc.).

W Łodzi konkurentów zdeklasowała Hanna Zdanowska, która również rozstrzygnęła wybory w pierwszej turze. Zdobyła 70,1 proc. głosów, podczas gdy jej konkurent Waldemar Buda 24,4 proc.

Do drugiej tury wyborów nie dojdzie także w Poznaniu, gdzie urzędujący prezydent Jacek Jaśkowiak przekonał do siebie 56,6 proc. wyborców. Jego konkurent Tadeusz Zysk zebrał 22,2 proc. głosów.

Pewny kolejnej kadencji może być prezydent Lublina Krzysztof Żuk – sondaż daje mu 59,7 proc. Sylwester Tułajew przekonał do siebie 32,2 proc, lublinian.

W stolicy Małopolski prezydentura rozstrzygnie się w drugiej turze. Jacek Majchrowski zasiadający w ratuszu od 16 lat, zgodnie z badaniem, zdobył 43,7 proc. głosów. Jego najpoważniejsza rywalka Małgorzata Wasserman 33,6 proc.

W Gdańsku do drugiej tury przechodzą urzędujący prezydent Paweł Adamowicz (36,7 proc.) oraz Kacper Płażyński (32,3 proc.).

Białystok – stolica Podlasia – może również być świadkiem drugiej tury. Tadeusz Truskolaski, wg IPSOS, zdobył 51,6 proc poparcia. Drugi w stawce Jacek Żalek 32,5 proc.

Do drugiej tury może, choć nie musi dojść w Katowicach i Wrocławiu. Sondażowe wyniki liderów oscylują bowiem wokół 50 proc. Poparcie dla Marcina Krupy to 51,1 proc., a dla Jarosława Makowskiego 24,4 proc. Z kolei w największym mieście Dolnego Śląska Jacek Sutryk zebrał 50,1 proc. głosów, a Mirosława Stachowiak-Różecka 26,8 proc.

Badanie IPSOS i wybory

Badanie exit poll było przeprowadzane przez cały dzień przed 1160 lokalami wyborczymi. Odpytanych zostało ponad 100 tys. głosujących. Różnica między wynikiem sondaży a rzeczywistym poparciem uzyskanym w wyborach może sięgnąć nawet 4 punktów procentowych.

W skali całego kraju o mandaty radnych, wójtów czy burmistrzów walczyło 191 708 kandydatów. Do obsadzenia było 1547 stanowisk wójtów, 823 stanowisk burmistrzów, 107 stanowisk prezydentów oraz 46 747 radnych (na wszystkich szczeblach - od dzielnic do województw).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wybory samorządowe, wyniki wyborów, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2018

Leon ZNie dziwię się, że ludzie nie lubią Warszawiaków. Jak można głosować na Trzaskowskiego??? Każdy inny był lepszy. Nawet ta śmieszna starsza pani, co … Czytaj całość

21-10-2018

PolakBrawo Warszawa!

22-10-2018

Lewicowiec obserwatorStrasznie sPiSiała Nam Polska trudno to zrozumieć,nawet w Warszawie na Ignoranta oddano ok. 30 % głosów. Wygrana w sejmikach Pychy i Szmalu niczego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (21)