Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wstępny projekt budżetu: Deficyt 40,2 mld złotych

0
Podziel się:

Rząd zmniejszył o około miliard złotych wydatki państwa, zwiększając o taką samą kwotę dochody.

Wstępny projekt budżetu: Deficyt 40,2 mld złotych
(PAP/Radek Pietruszka)
bFdTOSPV

Rząd zmniejszył o około miliard złotych wydatki państwa, zwiększając o taką samą kwotę dochody. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że projekt budżetu zostanie przekazany do konsultacji Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno-Gospodarczych.

_ - Niewielkim zmianom uległy wydatki i dochody. Dochody są trochę wyższe niż w założonym projekcie, wyższa jest prognoza dochodów niepodatkowych. Wobec tego zwiększeniu uległy także wydatki, Rada Ministrów pozwoliła na uwzględnienie wyższych wydatków w resortach. Są one jednak zwiększone w minimalnym stopniu _ - powiedział wiceminister finansów Ludwik Kotecki._ - Podstawowe parametry budżetu nie uległy zmianie, nie tylko te makroekonomiczne _ - dodał.

bFdTOSPX

w 2009 roku ustawa budżetowa, 2010 prognoza MF
źródło: sprawozdanie z wykonania budżetu NIK, MF

Minister pracy Jolanta Fedak dodaje, że w projekcie przyszłorocznego budżetu znalazł się zapis, iż zasiłek pogrzebowy zostanie obniżony z około 6 tys. do 4 tys. zł. Od 1 września do 30 listopada 2010 roku. zasiłek ten wynosi 6395,70 zł.

Przed posiedzeniem Rady Ministrów rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że każdy z ministrów otrzymał od premiera Donalda Tuska zadanie szukania oszczędności w swoim resorcie.
Z kolei minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że po stronie wydatków budżet ma być zmniejszony o 1 mld zł i jednocześnie o taką kwotę wzrosną dochody. Sawicki zaznaczył, że każdy z resortów wniósł poprawki do projektu budżetu na przyszły rok, ale są to zmiany _ raczej kosmetyczne _.

Dodał, że dodatkowe pieniądze dostanie policja i służba zdrowia, ministerstwo kultury i infrastruktury. Nie będzie wzrostu wydatków na cele administracyjne.

bFdTOSQd

Minister powiedział, że jest zadowolony z propozycji budżetu dla rolnictwa na 2011 rok. Poinformował, że budżet ten będzie w 2011 roku nieco wyższy niż w tym roku. Są zapewnione środki na finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej. Będą także nieco większe pieniądze dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także dla instytutów naukowo-badawczych.

W przedstawionym przez resort finansów projekcie przewidziano, że tegoroczne wykonanie budżetu zamknie się deficytem 48,3 mld zł wobec 52,2 mld zł zapisanych w ustawie budżetowej. Wstępne dane ujawnione PAP przez źródło z MF wskazują, że deficyt budżetowy po sierpniu wyniósł około 36,5 mld zł, czyli blisko 70 proc. tegorocznego planu.

Wzrost PKB zapisany w projekcie budżetu na 2011 rok ma wynieść 3,5 proc., inflacja średnioroczna 2,3 proc., a bezrobocie na koniec przyszłego roku 9,9 proc. Rząd planuje, że wpływy z prywatyzacji w przyszłym roku wyniosą 15 mld zł wobec 25 mld zł w 2010 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t86740.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ofensywa;legislacyjna;ma;byc;pokazem;sprawnosci,3,0,660483.html) Ofensywa legislacyjna ma być "pokazem sprawności" Politycy Platformy liczą, że przy dużej liczbie głosowań nie będzie tyle emocji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/znamy;zalozenia;budzetowe;na;przyszly;rok,101,0,669285.html) Znamy założenia budżetowe na przyszły rok Resort finansów planuje deficyt niższy od tegorocznego o 8 mld zł. Spadną jednak wpływy z prywatyzacji.
bFdTOSQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)