Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wstrzymanie budowy South Stream. Rosja: Tak się kończy integracja z Unią

0
Podziel się:

Rosja mówi o politycznej grze i naciskach ze strony Unii Europejskiej.

Wstrzymanie budowy South Stream. Rosja: Tak się kończy integracja z Unią
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Rosja skrytykowała wstrzymanie budowy gazociągu South Stream, które jej zdaniem Unia Europejska narzuciła Bułgarii w ramach zawoalowanego przechodzenia do sankcji gospodarczych wobec Moskwy z powodu Ukrainy.

_ Pełznącym przechodzeniem do sankcji gospodarczych przeciwko Rosji _ nazwał działania Unii Europejskiej w związku z realizacją projektu South Stream przedstawiciel Rosji przy UE Władimir Czyżow. Wypowiadał się dla ITAR-TASS.

Premier Bułgarii Płamen Oreszarski zarządził w niedzielę wstrzymanie rozpoczęcia budowy bułgarskiego odcinka South Streamu do zakończenia konsultacji z KE, która ma zastrzeżenia do procedury wyboru inwestora - konsorcjum z rosyjskim Strojtransgazem na czele. Strojtransgaz należy do biznesmena Giennadija Timczenki, objętego sankcjami USA po marcowej aneksji Krymu przez Rosję.

_ - Trudno się oprzeć wrażeniu, że decyzja o blokadzie przez Komisję Europejską rozpoczęcia przez Bułgarię prac przy South Stream została podyktowana czysto politycznymi względami _ - powiedział Czyżow.

Na początku czerwca komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger jasno uzależnił realizację planów budowy South Streamu przez Gazprom od postawy politycznej Rosji w kryzysie na Ukrainie.

Czyżow zaznaczył, że UE nie objęła swoimi sankcjami Strojtransgazu, toteż obecna sytuacja jest _ testem na to, czy Unia jest w stanie prowadzić politykę niezależną od USA _. Zwrócił też uwagę, że decyzja o wstrzymaniu przez Bułgarię prac przy South Streamie zapadła po wizycie w Sofii amerykańskich senatorów.

Dwa dni przed wizytą amerykańskich senatorów w Sofii ambasador USA w Bułgarii Marcie Ries przestrzegła bułgarskie firmy przed współpracą z rosyjskimi koncernami objętymi sankcjami USA po aneksji Krymu.

_ South Stream niewątpliwie ma bezpośredni związek z Ukrainą, gdyż po jego powstaniu kraj ten straci swój status tranzytowego monopolisty _ - podkreślił Czyżow. Powiedział, że zablokowanie przez KE realizacji projektu gazociągu to ostrzeżenie dla krajów, które dążą do porozumienia o stowarzyszeniu z UE. Oświadczył, że na rząd Bułgarii wywierano nader silną presję, nim zdecydowała się wstrzymać budowę.

_ - Pragnę zauważyć, że w ten sposób KE postąpiła z krajem, który jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej _ - powiedział Czyżow, podkreślając, że to sygnał ostrzegawczy dla tych krajów, które pragną się z Unią stowarzyszyć, czyli _ będą mieć znacznie mniejsze możliwości obrony własnego punktu widzenia . - Mam nadzieję, że sygnał ten będzie usłyszany w Kijowie, Tbilisi i Kiszyniowie _ - dodał Czyżow.

Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, mający zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Środkowej i Południowej z pominięciem Ukrainy. Przepustowość South Streamu ma wynieść 63 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Rura ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Ma to być kolejny - po Nord Stream - rurociąg omijający Ukrainę. Bułgarski, lądowy odcinek magistrali o długości 540 km ma mieć trzy tłocznie i jedno odgałęzienie liczące 59 km długości.

Czytaj więcej w Money.pl
Bułgaria wzmacnia więzi energetyczne z Rosją Bułgaria uczyni wszystko, by doszło do realizacji projektu South Stream, mimo zamrożenia negocjacji przez Komisję Europejską.
Ten rząd upadnie przez South Stream? Komisja Europejska grozi kolejnym państwom Unii zaangażowanym w budowę gazociągu z Rosji.
Budowa South Streamu wstrzymana. To cios w rosyjski koncern Premier Bułgarii Płamen Oreszarski uległ naciskom Brukseli.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)