Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wszyscy zapłacimy za przywileje energetyków

0
Podziel się:

Dziesięcioletnie gwarancje zatrudnienia, odprawy rzędu nawet 400 tys. zł. czy akcje pracownicze - to będzie koszt konsolidacji branży energetycznej, który poniesiemy my - odbiorcy energii.

Pracownicy branży energetycznej korzystają na planowanym połączeniu zakładów. Dziesięcioletnie gwarancje zatrudnienia, odprawy rzędu nawet 400 tys. zł. czy akcje pracownicze - to będzie koszt konsolidacji branży energetycznej, który poniesiemy my - odbiorcy energii.

Plany Ministerstwa Gospodarki zakładają stworzenie jednej wielkiej Polskiej Grupy Energetycznej. Aby jednak plan mógł być wcielony w życie - zgodzić się na to musiały związki zawodowe sektora energetycznego. A te tanio skóry nie sprzedały.

Jak pisze gazeta Parkiet spółki poszły na duże ustępstwa w stosunku do swoich pracowników. W większości zakładów pracownicy mają zagwarantowaną pracę do 2016 r. Ponadto po tym okresie mogą spodziewać się kilkuletniej ochrony przedemerytalnej. W skrajnych przypadkach, gdy pracownik sam będzie chciał rozwiązać umowę np. ze względu na zły stan zdrowia może dostać odprawę w wysokości nawet trzyletnich zarobków.

To jednak nie wszystko. Związkom zawodowym udało się wynegocjować od Skarbu Państwa zgodę na objęcie 15 proc. akcji swoich zakładów, które potem będą mogli zamienić na walory skonsolidowanych grup przeznaczonych do wejścia na giełdę.

Były prezes Polskich Sieci Energetycznych -Krzysztof Żmijewski - w rozmowie z Parkietem uważa, że wydatki, które firmy poniosą na rzecz pracowników sektora energetyki odbiją się na rachunkach płaconych przez ostatecznych odbiorców energii.

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)