Notowania

świat
15.12.2016 19:01

Wybory w USA. NBC News: Putin był osobiście zaangażowany w tajne akcje

NBC News przekazała, że zdaniem dwóch wysokich rangą przedstawicieli służb wywiadowczych USA informacje dotyczące roli Putina w działaniach mających wpłynąć na amerykańskie wybory są bardzo wiarygodne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jedimentat44/flickr (CC BY 2.0))

Prezydent Rosji Władimir Putin był osobiście zaangażowany w tajne działania mające wpłynąć na rezultaty wyborów prezydenckich w USA - podała NBC News, powołując się na agentów amerykańskiego wywiadu. Moskwa nazwała to nonsensem.

NBC News przekazała, że zdaniem dwóch wysokich rangą przedstawicieli służb wywiadowczych USA informacje dotyczące roli Putina w działaniach mających wpłynąć na amerykańskie wybory są bardzo wiarygodne.

Na podstawie informacji przekazanych przez dyplomatów i służby wywiadowcze sojuszników Ameryki rozmówcy NBC stwierdzili, że rosyjski prezydent osobiście podejmował decyzje dotyczące tego, jak wykorzystać materiały skradzione przez hakerów Krajowemu Komitetowi Partii Demokratycznej i co ujawnić.

Według rozmówców NBC News początkowo Putinem kierowała żądza zemsty na demokratycznej kandydatce do Białego Domu Hillary Clinton, która krytykowała sposób, w jaki rosyjski przywódca został wybrany na prezydenta, ale nie ograniczył się do tego. Zapragnął dowieść, że w amerykańskiej polityce istnieje korupcja. W ten sposób chciał podzielić najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych i stworzyć wrażenie, że nie są już wiarygodnym globalnym przywódcą.

Powołując się na najnowsze doniesienia wywiadu, informatorzy NBC News zauważyli, że tylko przedstawiciele najwyższych władz Rosji mogli zatwierdzić takie działania; uznali zatem, że informacje wywiadowcze są "niemal niepodważalne".

Ambasador USA w Rosji w latach 2012 - 2014 Michael McFaul powiedział w rozmowie z NBC News, że takie działania zdecydowania pasują do metod postępowania Putina. Jak dodał, rosyjski prezydent chciał zdyskredytować amerykańską demokrację, a poza tym wolał, aby prezydentem USA został Donald Trumpa, a nie jego rywalka.

Moskwa nazwała doniesienia NBC News nonsensem. "Myślę, że są to tylko bzdury i nie ma szans, że ktoś w nie uwierzy" - oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, cytowany przez agencję TASS.

oprac. Katarzyna Kalus

Tagi: świat, usa, wybory, służby, prezydent, pap, rosja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-12-2016

zez.Co za bzdury. Karmią nas napastliwymi tekstami o Rosji. Indokrynacja czy na życzenie tych zza Atlantyku?

15-12-2016

lzy kroko....Pan Putin byl szefem amerykanskiej komisji wyborczej i w lewacy o tym nie wiedzieliscie ,a teraz wylewacie krokodyle … Czytaj całość

15-12-2016

IcekA pewnie panie Ławrow że ludzie uwierzą. A "zielone ludziki " na Ukrainie to też nonsens?

Rozwiń komentarze (21)