Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe 2014. PKW: Członkowie Komisji nie otrzymują żadnych premii czy nagród

0
Podziel się:

Jaworski podkreślił, że w mediach od dłuższego czasu ukazują się nieprawdziwe informacje na temat wynagrodzeń członków Państwowej Komisji Wyborczej. W związku z tym zdecydował się na wyjaśnienie tej kwestii.

Wybory samorządowe 2014. PKW: Członkowie Komisji nie otrzymują żadnych premii czy nagród
(PAP/Paweł Supernak)

Wynagrodzenie członków PKW reguluje Kodeks wyborczy; nie otrzymują oni nagród, premii, odpraw i żadnych innych gratyfikacji z tytułu pracy w PKW - poinformował przewodniczący PKW Stefan Jaworski w reakcji na - jak zaznaczył - nieprawdziwe informacje na ten temat w mediach.

Jaworski podkreślił, że w mediach od dłuższego czasu ukazują się nieprawdziwe informacje na temat wynagrodzeń członków Państwowej Komisji Wyborczej. W związku z tym zdecydował się na wyjaśnienie tej kwestii.

_ Wynagrodzenie zryczałtowane członków PKW reguluje bezpośrednio Kodeks wyborczy, który w art. 159 paragraf 2 określa tzw. przeliczniki kwoty bazowej _ - podkreślił szef PKW. Jak mówił, w przypadku przewodniczącego ten przelicznik wynosi 3,5, w wypadku zastępcy przewodniczącego 3,2 a w wypadku członek PKW - 3. Jak dodał, takie samo wynagrodzenie otrzymują komisarze wyborczy.

_ Kwota bazowa, która wynosi 1,760 zł, w moim przypadku razy 3,5, po potrąceniu podatku to jest na rękę około 5,2 tys. zł _ - powiedział Jaworski. Podkreślił, że _ członkowie PKW nigdy nie otrzymywali i nie otrzymują żadnych nagród, premii i odpraw jak też żadnych innych gratyfikacji z tytułu pracy w PKW _.

Jaworski oświadczył, że _ nigdy w okresie pełnienia funkcji przewodniczącego PKW nie wnioskował o podniesienie płac dla członków PKW. _Natomiast wraz z ministrem Czaplickim występowaliśmy wielokrotnie, pisemnie i osobiście, do Sejmu RP, do rządu RP o uruchomienie płac dla pracowników Krajowego Biura Wyborczego i jego delegatur terenowych. Chodzi o uruchomienie zamrożonego dodatku wyborczego, jak też podniesienie płac do poziomu płac osób na podobnych stanowiskach w innych urzędach państwowych" - powiedział szef PKW.

Dodał, że wraz z sekretarzem PKW Kazimierzem Czaplickim występowali także o poprawę bazy lokalowej dla Krajowego Biura Wyborczego. Obecnie wynajmowany jest na ten cel lokal od Kancelarii Prezydenta.

Czaplicki zaznaczył, że _ drugim zagadnieniem, które zajmuje ostatnio wiele miejsca w mediach i wypowiedziach polityków, jest kwestia niszczenia kart do głosowania. _Stanowczo oświadczam - żadna karta do głosowania, która była w użyciu w tych wyborach, nie jest niszczona" - powiedział.

Jak zaznaczył, kwestię _ brakowanie dokumentów z wyborów _ reguluje rozporządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z listopada 2013 r. Zapisano tam, mówił Czaplicki, że niszczenie dokumentów z wyborów w tym kart wyborczych może następować wyłącznie po prawomocnych wyrokach sądów okręgowych, które stwierdzą ważność wyborów w danym okręgu, a w przypadku, gdy nie było protestu wyborczego, po upływie terminu na zgłaszanie protestów.

_ Wszystkie dokumenty z wyborów, a więc protokoły, drugie egzemplarze, nawet te, w którym pomylono się (), karty do głosowania wykorzystane i niewykorzystane muszą być odrębnie zapakowane, opieczętowane i to wszystko po zatwierdzeniu, sprawdzeniu poprawności sporządzenia protokołu przez terytorialną komisję wyboczą oddawane jest w depozyt wójtowi, burmistrzowi i prezydentowi miasta _ - powiedział Czaplicki. Jak dodał, dokumenty te nie mogą być udostępniane nikomu z wyjątkiem policji prowadzącej postępowanie karne.

Z procedury niszczenia, tłumaczył dalej Czaplicki, wyłączone są protokoły sporządzone przez obwodowe komisje wyborcze, które zostały przekazane do terytorialnych komisji oraz uchwały podejmowane przez komisje wszystkich szczebli. _ Dokumenty te stanowią archiwalny zasób państwowy a to oznacza, że nie są nigdy niszczone _ - dodał.

W środę Państwowa Komisja Wyborcza zamieściła na stronie internetowej informację o tym, że zaleciła, aby dyrektorzy delegatur KBW nie występowali do dyrektora Archiwum Państwowego o zgodę na przekazanie do zniszczenia dokumentów z wyborów samorządowych po terminie przewidzianym w przepisach. PKW wyjaśniła, że zalecenie związane jest _ z napływającymi apelami o nieniszczenie kart do głosowania _. Jak podkreślono dotyczy to również dokumentów z wyborów sporządzonych w związku z ponownym głosowaniem w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)