Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe. Kaczyński: Zmienić te zaśniedziałe już rządy

0
Podziel się:

Prezes PiS podczas spotkania z mieszkańcami Płocka zaapelował do członków i sympatyków PiS o mobilizację w ostatniej części kampanii.

Wybory samorządowe. Kaczyński: Zmienić te zaśniedziałe już rządy
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Płocka zaapelował do członków i sympatyków PiS o mobilizację w ostatniej części kampanii przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. _ Naprawdę jest o walczyć _ - mówił.

Kaczyński ocenił, że w _ kampaniach wyborczych partia, która nie przeważa w mediach, jak PiS, musi ciężko pracować, musi być blisko ludzi i wtedy może zwyciężyć _.

_ Cała Polska powinna przede wszystkim usłyszeć, że Polska dokonała wielkiego kroku, ku zmianom, ku lepszej Polsce, a taką zmianą będzie zwycięstwo PiS. Zwyciężymy _ - oświadczył Kaczyński, przywołując datę 16 listopada, gdy odbędą się wybory samorządowe.

W trakcie spotkania w płockim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego PiS przedstawił m.in. 18 kandydatów z okręgu nr 4 do sejmiku województwa mazowieckiego. W spotkaniu wzięło udział ok. 500 osób.

_ Ważna jest mobilizacja w ostatniej części kampanii. Musimy pracować, musimy wspólnie pracować _ - apelował Kaczyński. Namawiał członków i sympatyków PiS do _ zaangażowania z całą siłą _ w kampanię partii, by - jak podkreślił - zmienić władze samorządowe, nie tylko w Płocku, ale w całym woj. mazowieckim.

_ Tu w Płocku można wygrać, ale także w całym województwie, można zmienić te zaśniedziałe już rządy. Można zmienić rządy w wielu miastach na terenie województwa mazowieckiego. Naprawdę jest o co walczyć, tylko trzeba walczyć, trzeba chcieć, trzeba wiedzieć, że chcieć to móc _ - mówił Kaczyński.

Odnosząc się do spraw lokalnych szef PiS zarzucił brak współpracy obecnym władzom Płocka, wywodzącym się - jak zaznaczył - z PO oraz władzom PKN Orlen, spółki mającej siedzibę w tym mieście. _ Cały mechanizm, który powinien tu funkcjonować działa źle, albo w ogóle nie działa. To trzeba zmienić. Wielką rolę odegrać może nowy prezydent miasta _ - podkreślił Kaczyński, rekomendując jednocześnie kandydaturę senatora PiS Marka Martynowskiego.

Sam Martynowski zapowiedział, że jako prezydent Płocka wprowadzi m.in. ulgi w podatku od nieruchomości, wsparcie dla nowych podmiotów i inwestorów, przywróci nauczycielom dodatek motywacyjny. _ Bycie prezydentem Płocka to wielkie wyzwanie i jeszcze większa odpowiedzialność. Obiecuję, że z całych moich sil będę odpowiedzialny za nas wszystkich _ - zadeklarował.

Poseł PiS, szef płockich struktur tej partii, b. minister skarbu Wojciech Jasiński ocenił, że ostatnie lata rządów koalicji PO i PSL to _ permanentny kryzys władzy, władzy bez ambicji, bez planów, bez wizji na rozwoju _. _ Musimy to zmienić. Zmiany te musimy rozpocząć od samorządu terytorialnego. Zwycięstwo PiS w wyborach samorządowych będzie pierwszym krokiem do rozpoczęcia naprawy państwa, której dokonamy po wyborach parlamentarnych _ - oświadczył.

Jasiński mówił o konieczności zmiany zarządu województwa mazowieckiego i marszałka (Adama Struzika - PAP), któremu zarzucił _ niesłychane zadłużenie _ regionu. _ Trzeba też zmienić władze w wielu powiatach opanowanych przez funkcjonariuszy PSL i PO, którzy marnotrawią publiczne pieniądze. Trzeba zmienić wielu wójtów, burmistrzów, prezydentów. Trzeba również zmienić prezydenta Płocka, który zwiększa gwałtownie zadłużenie miasta _ - mówił Jasiński.

W wyborach na prezydenta Płocka i do rady miasta Płocka PiS utworzył wspólne listy wyborcze z Polską Razem Jarosława Gowina i Solidarną Polską. Zgodnie z porozumieniem, wspólnym kandydatem na prezydenta miasta jest Martynowski, ekonomista, wiceprezes płockiego zarządu okręgowego tej partii, b. pracownik Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz b. radny sejmiku mazowieckiego, a wcześniej b. wicewojewoda mazowiecki.

Oprócz Martynowskiego w wyborach na prezydenta Płocka wystartują: obecny prezydent miasta Andrzej Nowakowski z PO, poseł PSL Piotr Zgorzelski - szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, b. prezydent miasta Mirosław Milewski z własnego komitetu popieranego przez Mazowiecką Wspólnotę Samorządową, radny SLD i szef płockich struktur tej partii Arkadiusz Iwaniak, bezpartyjna Iwona Wierzbicka - architekt i urbanistka oraz Marek Owsik - kierownik Spółdzielczego Domu Kultury Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców _ Samorządni dla Płocka _.

W 2010 r. Nowakowski, jako kandydat PO, wygrał wybory na prezydenta Płocka w drugiej turze, uzyskując 52,34 proc. głosów i pokonując Milewskiego, który uzyskał 47,66 proc. głosów.

W 2010 r. wybory do rady miasta Płocka wygrało PiS, uzyskując tam 28,34 proc. głosów i 9 mandatów. Pozostałe miejsca zajęły: PO - 24,68 proc. głosów i 7 mandatów, SLD - 16,44 proc. głosów i 5 mandatów, stowarzyszenie _ Nasz Kraj _ - 11,12 proc. głosów i 2 mandaty, PSL - 9,64 proc. głosów i 1 mandat oraz stowarzyszenie _ Nasze Miasto Płock _ - 8,22 proc. głosów i 1 mandat. Już w trakcie kadencji troje płockich radnych PiS i jeden radny PO zmieniło przynależność na nowo utworzony klub PR. Jeden radny PiS został z kolei radnym niezależnym.

W wyborach do sejmiku mazowieckiego w 2010 r. spośród 51 mandatów, najwięcej, bo 17, zdobyła PO. Drugie miejsce zajęło PiS, które uzyskało 14 mandatów, a kolejne: PSL z 13 mandatami i SLD z 7 mandatami. PO uzyskała wtedy 28,56 proc. głosów, PiS - 23,85 proc., PSL - 22,30 proc., a SLD 14,51 proc. poparcia. Frekwencja w całym województwie mazowieckim wyniosła wówczas 50,84 proc. Kandydatami wspólnej listy PiS, PR JG i SP w wyborach do sejmiku mazowieckiego w okręgu płocko-ciechanowskim nr 4 są m.in.: b. wiceszef CBA, a obecnie warszawski radny PiS Maciej Wąsik oraz prawnik, płocki radny PR Jarosława Gowina Paweł Kolczyński, Ewa Szymańska - asystentka europosła PiS Zbigniewa Kuźmiuka i Wojciech Kępczyński - b. przewodniczący regionu płockiego NSZZ _ Solidarność _.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)