Notowania

wybory samorządowe
04.11.2014 16:58

Wybory samorządowe. Zaskakujące porozumienie między nadawcami

Telewizja Polska, TVN24 i Polsat News 16 listopada, po zakończeniu ciszy wyborczej podadzą wyniki wyborów samorządowych oparte na sondażu exit poll.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tony4urban/Dreamstime)

Telewizja Polska, TVN24 i Polsat News 16 listopada, po zakończeniu ciszy wyborczej podadzą wyniki wyborów samorządowych oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielnych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych.

Będą to informacje o procentowym poparciu w wyborach do sejmików wojewódzkich ogólnopolskich komitetów wyborczych, frekwencji wyborczej oraz poparciu kandydatów na prezydenta miasta w: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Gdańsku. Badanie przeprowadzi firma Ipsos przed 888 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.

Od północy z piątku na sobotę do zakończenia głosowania - planowo w niedzielę o godz. 21 - będzie obowiązywała cisza wyborcza. W tym czasie zabroniona jest agitacja wyborcza oraz podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych sondaży opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania. Grozi za to grzywna od 500 tys. do 1 mln zł.

W noc powyborczą PKW będzie podawała cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów po 30, 60 i 90 proc. zatwierdzonych protokołów - powiedział PAP sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki. Dodał, że będą to dane dotyczące frekwencji oraz tego, w ilu jednostkach samorządu zakończono ustalanie wyników wyborów. Czaplicki wyraził nadzieję, że oficjalne wyniki PKW poda nie później niż było to w 2010 r. 4 lata temu PKW podała oficjalne wyniki wyborów w nocy z wtorku na środę, czyli 2 dni po zakończeniu głosowania.

16 listopada w wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ipsos przeprowadzi badanie exit poll także 30 listopada, podczas drugiej tury wyborów prezydentów w tych spośród ośmiu miast, w których pierwsza tura nie przyniesie rozstrzygnięcia.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wybory samorządowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz