Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Grecji. Premier obiecuje obniżyć podatki

0
Podziel się:

W sondażach przedwyborczych konserwatywna Nowa Demokracja, którą reprezentuje premier, zdobywa 30-procentowe poparcie. Wyprzedza ją radykalna partia Syriza.

Wybory w Grecji. Premier obiecuje obniżyć podatki
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)
bEJCExTp

Premier Grecji Antonis Samaras zapowiedział w Atenach stopniowe obniżanie podatków i co najmniej utrzymanie wysokości pensji i emerytur. 25 stycznia odbędą się w Grecji przedterminowe wybory parlamentarne.

_ Nie będzie żadnych dalszych cięć wynagrodzeń i emerytur. Kolejny przełom w naszym planie wzrostu gospodarczego to między innymi ogólne obniżki podatków, które mogą nastąpić stopniowo, krok za krokiem _ - powiedział Samaras na spotkaniu z członkami i zwolennikami swej partii, Nowa Demokracja (ND).

Premier obiecał obniżenie w tym roku niepopularnego podatku od nieruchomości oraz zmniejszenie podatku dochodowego od osób prawnych do 15 proc. z obecnych 26 procent. Jednocześnie zasugerował, że takie działania są możliwe, jeśli uda się pomyślnie zakończyć negocjacje z zagranicznymi kredytodawcami Grecji.

bEJCExTr

_ Kto może to osiągnąć? Odpowiedzialny rząd, jako nagrodę za poświęcenia ze strony Greków, którzy osiągnęli wyznaczone cele bez kłótni z europejskimi partnerami i bez żadnych turbulencji _ - oświadczył Samaras.

W sondażach przedwyborczych konserwatywna Nowa Demokracja zdobywa 30-procentowe poparcie. Wyprzedza ją radykalna partia Syriza. Jej lider Aleksis Cipras obiecuje Grekom zerwanie z polityką oszczędności i reform, jaką zagraniczni kredytodawcy, w tym UE, narzucili Atenom. Samaras przekonuje zaś wyborców, że taka polityka doprowadziłaby do wyrzucenia kraju z unii monetarnej UE.

Przedterminowe wybory parlamentarne są konsekwencją tego, że grecki parlament trzykrotnie nie zdołał wybrać nowego prezydenta kraju. Kandydat rządu na szefa państwa, były komisarz UE Stawros Dimas, nie zdołał zapewnić sobie wymaganej większości.

Czytaj więcej w Money.pl
Czeka nas Grexit? Radykalna lewica prowadzi Lider Syrizy Aleksis Cipras obiecuje Grekom zerwanie z polityką oszczędności i reform, jaką zagraniczni kredytodawcy, w tym UE, narzucili Atenom.
"Niepokój ws. Grecji jest mocno przesadzony" _ Nie ma żadnej pewności, że partia rebeliantów wygra wybory i wycofa się całkowicie z polityki reform _ - pisze niemiecki dziennik.
MFW wstrzymuje pomoc finansową dla Grecji Fundusz poczeka do wyłonienia nowego rządu.
bEJCExTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)