Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wybory parlamentarne na Węgrzech. Prezydent ustalił termin

Wybory parlamentarne na Węgrzech. Prezydent ustalił termin

Fot. PAP/EPA
Wybory do węgierskiego parlamentu są zaplanowane na 6 kwietnia - ogłosił prezydent Janos Ader (na zdjęciu) w oficjalnym komunikacie.

W interesie Węgrów leży to, by mieli oni najszybciej jak to możliwe nowy parlament i nowy rząd - powiedział prezydent.

Słuszne są oczekiwania węgierskich obywateli, którzy chcą, by kampania wyborcza nie trwała dłużej niż to konieczne - dodał Ader.

Na początku stycznia węgierska opozycja centrolewicowa ogłosiła, że jej kandydatem na urząd premiera po wyborach parlamentarnych i konkurentem szefa centroprawicowego rządu Viktora Orbana jest szef socjalistów Attila Mesterhazy.

Mesterhazy i Gordon Bajnai, były premier i przywódca nowej centrolewicowej partii Egyuett 2014 (Razem 2014) uzgodnili też, że utworzą wspólną listę kandydatów do parlamentu oraz zaproszą do współpracy byłego socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsanya i jego partię Koalicja Demokratyczna (DK), by odsunąć od władzy premiera Orbana.

Egyuett 2014 i DK otrzymały w ostatnich sondażach po 4 procent, czyli poniżej progu wyborczego, socjaliści 15 procent, a rządząca partia Fidesz 31 procent. Według analityków jedna trzecia wyborców na razie nie zdecydowała, na kogo zagłosuje.

Czytaj więcej w Money.pl

PAP
Czytaj także
Polecane galerie