Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie w Macedonii. Kto ma największe szanse na zwycięstwo?

0
Podziel się:

Choć wybory prezydenckie w Macedonii są bezpośrednie, to szef państwa macedońskiego nie ma prawie żadnych prerogatyw władzy i pełni głównie funkcje reprezentacyjne.

Wybory prezydenckie w Macedonii. Kto ma największe szanse na zwycięstwo?
(Wayan Vota/CC/Flickr)
bFdMJvnV

Przewodniczący parlamentu Macedonii Trajko Weljanowski ogłosił dziś, że wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone 13 kwietnia. Będą to piąte wybory szefa państwa od czasu uzyskania przez Macedonię niepodległości w 1991 roku po rozpadzie dawnej Jugosławii.

Choć wybory prezydenckie są bezpośrednie, to szef państwa macedońskiego nie ma prawie żadnych prerogatyw władzy i pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Władzę skupia w swych rękach premier.

Obecny prezydent Gjorge Iwanow kandydował w 2009 roku z ramienia konserwatywnej partii rządzącej pod nazwą Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna - Demokratyczna Partia na rzecz Macedońskiej Jedności Narodowej. Zgodnie z konstytucją może on kandydować na następną pięcioletnią kadencję.

bFdMJvnX

Jeśli żaden kandydat nie uzyska absolutnej większości głosów w pierwszej rundzie wyborów, dwa tygodnie później odbędzie się druga tura głosowania. Na razie nie są znane nazwiska kandydatów poszczególnych partii politycznych.

Czytaj więcej w Money.pl

bFdMJvoy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)