Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory prezydenckie w Zimbabwe wygrał Mugabe

0
Podziel się:

Obserwatorzy z Zachodu nie zostali dopuszczeni do wyborów, a niezależni obserwatorzy w kraju uznali, że zostały sfałszowane.

Wybory prezydenckie w Zimbabwe wygrał Mugabe
(PAP/EPA)
bEsreRhN

Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe (na zdj.) wygrał wybory z 31 lipca, w których ubiegał się o kolejną 5-letnią kadencję - podała państwowa komisja wyborcza. Rywal Mugabego, premier Morgan Tsvangirai, odrzucił ten wynik, a UE uznała wybory za nieprzejrzyste.

Szefowa komisji wyborczej Rita Makarau powiedziała na konferencji prasowej, że Mugabe zdobył 61 proc. głosów, a Tsvangirai - 34 procent. Oznajmiła, że zwycięstwo Mugabego wchodzi w życie dzisiaj.

W reakcji na ten werdykt Tsvangirai oświadczył, że jego partia Ruch na rzecz Zmian Demokratycznych (MDC) całkowicie odrzuca wynik wyborów i użyje wszelkich środków prawnych, by go zakwestionować. MDC nie będzie brała udziału w żadnym rządzie wyłonionym w rezultacie _ nieuczciwych _ wyborów - zapowiedział premier na konferencji prasowej w Harare.

bEsreRhP

- _ Pójdziemy do sądu, do Unii Afrykańskiej, do Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej (SADC) _ - oświadczył Tsvangirai. Wezwał obie te organizacje, by zbadały wybory.

Unia Europejska oznajmiła, że jest zaniepokojona doniesieniami o nieprawidłowościach podczas głosowania i brakiem przejrzystości wyborów. Ocena wyborów, jak zauważa Reuters, będzie miała wpływ na to, czy UE zdecyduje się na dalsze łagodzenie sankcji, które nałożyła na Zimbabwe. Obejmują one m.in. Mugabego.

- _ UE jest zaniepokojona doniesieniami o nieprawidłowościach i niepełnym udziale w wyborach, a także wadami procesu wyborczego i brakiem przejrzystości _ - oświadczyła szefowa dyplomacji unijnej Catherine Ashton.

Obserwatorzy z Zachodu nie zostali dopuszczeni do wyborów. Obserwatorzy z Afryki w większości zaakceptowali głosowanie, ale niezależni obserwatorzy w kraju uznali, że zostało sfałszowane, przede wszystkim z powodu problemów z rejestracją wyborców.

bEsreRhV

Jeszcze przed wyborami, w czerwcu, opozycja podniosła alarm, gdy ogłoszono spisy wyborców. Wynikało z nich, że w porównaniu z 2008 r. znacznie spadła liczba młodych wyborców głosujących w ogromnej większości na Tsvangiraia, wzrosła za to liczba wyborców w podeszłym wieku i mieszkających na wsiach, będących od lat polityczną bazą Mugabego. Działacze praw człowieka ze zdumieniem odkryli, że na listach wyborców znalazło się aż ponad 116 tys. osób liczących sobie ponad sto lat. Znaleźli też na nich prawie milion nazwisk ludzi, którzy zmarli lub wyjechali dawno z kraju. Obliczono też, że w jednej trzeciej okręgów wyborczych wyborców okazało się więcej niż mieszkańców.

89-letni obecnie Mugabe rządzi krajem od 33 lat. Dawny bohater i przywódca walki o wyzwolenie kraju z kolonializmu przez lata swej władzy uzyskał opinię najbardziej skorumpowanego afrykańskiego tyrana, który zbił fortunę na sprzedaży diamentów wydobywanych w Zimbabwe. W 1980 r. objął władzę jako premier, a od 1987 r. jest prezydentem.

W 2002 roku przegrał wybory, ale ich wyniki zostały później sfałszowane. W 2008 r. jego ówczesny rywal Tsvangirai uzyskał oficjalnie w głosowaniu 48 proc., przed Mugabem - z rezultatem 43 proc. Zwolennicy szefa państwa rozpętali wówczas pogromy jego przeciwników, w wyniku których zginęło ok. 200 ludzi. Przed drugą turą wyborów Tsvangirai zrezygnował z udziału, oddając prezydenturę walkowerem; na mocy kompromisu został następnie premierem.

Czytaj więcej w Money.pl
Mugabe wygrał? Nieoficjalne wyniki wyborów Niezależny obserwator, który nie podał swojego nazwiska z obawy przed aresztowaniem, potwierdził, że wstępne wyniki są katastrofalne dla Tsvangiraia.
Prezydent Zimbabwe: Odejdę, gdy przegram Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe ocenił, że jego szanse na wygraną są tak wysokie jak w roku 1980, gdy kraj ogłosił niepodległość.
Wybory w Zimbabwe nie będą uczciwe? Robert Mugabe, premier i prezydent kraju, nigdy nie miał żadnych skrupułów, kiedy przychodziło mu bronić władzy.
bEsreRiq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)