Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybrani naukowcy mogą liczyć na wsparcie

0
Podziel się:

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zachęca najlepszych młodych naukowców do pozostania w kraju - informuje "Gazeta Wyborcza". Fundacja oferuje naukowcom stypendia po powrocie z zagranicy, a także pieniądze na własne laboratorium oraz pomoc w założeniu firmy.

*Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zachęca najlepszych młodych naukowców do pozostania w kraju - informuje "Gazeta Wyborcza". Fundacja oferuje naukowcom stypendia po powrocie z zagranicy, a także pieniądze na własne laboratorium oraz pomoc w założeniu firmy. *

Gazeta pisze, że polscy naukowcy, zwłaszcza młodzi, coraz śmielej wyjeżdżają za granicę. Z jednej strony jest to zjawisko pozytywne, ale z drugiej grozi ucieczką najzdolniejszych uczonych.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchomiła więc 3 programy mające nie tylko skłonić młodych naukowców do pozostania w kraju, ale pomóc im w karierze. Program "Powroty" obejmuje subsydia dla powracających. Fundacja przygotowała 6 dwuletnich subsydiów, wynoszących co najmniej 50 tysięcy złotych rocznie. Jeśli uda się pozyskać dodatkowe środki, to ich liczba może wzrosnąć do 15.

W ramach programu "Focus" będzie corocznie wybieranych 5 młodych naukowców, prowadzących badania w obszarze mającym szczególne znaczenie dla rozwoju cywilizacyjnego Polski. Najlepszy z nich otrzyma przez 3 lata 240 tysięcy złotych, przewidziano też pieniądze na remont laboratoriów i zakup aparatury.

W programie "Innowator" zostanie wybranych około 20 projektów badawczych. Ich autorzy wezmą udział w szkoleniu biznesowym, a najlepsi otrzymają pomoc finansową w założeniu firmy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)