Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nobel
11.12.2013 08:57

"Wybuchowy" deser dla noblistów

Cukiernicy na każdym z 1250 talerzy z tartej czekolady usypali wizerunek Alfreda Nobla, a z masy orzechowej stworzyli czekoladki w kształcie lasek dynamitu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ Wybuchowy _ deser inspirowany dynamitem wynalezionym przez Alfreda Nobla zrobił wrażenie na gościach bankietu noblowskiego w sztokholmskim Ratuszu. W zakończonym późnym wieczorem przyjęciu uczestniczyli nobliści z rodzinami, szwedzka rodzina królewska oraz politycy.

To, że w tym roku deser będzie wyjątkową niespodzianką zapowiadał wcześniej prezes Fundacji Noblowskiej Lars Heikensten. Do samego końca nie ujawnił szczegółów; tradycyjnie menu było utrzymywane w ścisłej tajemnicy.

Cukiernicy na każdym z 1250 talerzy z tartej czekolady usypali wizerunek fundatora nagrody Alfreda Nobla a z masy orzechowej stworzyli czekoladki w kształcie lasek dynamitu. Kelnerzy wnosząc deser nieśli zimne ognie.

Wykwintne potrawy przygotowywało 43 kucharzy pod okiem mistrza kuchni Andreasa Hedlunda. Przy bankiecie pracowało 260 kelnerów i pomocników.

Salę Błękitną sztokholmskiego Ratusza wypełniło 60 stołów, pokrytych lnianymi obrusami o łącznej długości 500 metrów, na których znalazło się 7 tysięcy elementów porcelanowej zastawy, 5 tys. kieliszków i szklanek oraz 10 tys. sztućców.

Wzdłuż stołów ułożono kwiaty o pastelowych kolorach mające symbolizować nordycką wiosnę.

Przyjęcie, podczas którego przemawiali nobliści, zakończyło się balem w Sali Złotej. Dla gości przygotowano także program artystyczny.

ZOBACZ RELACJĘ Z RATUSZA:

Wieczorny bankiet zakończył Tydzień Noblowski. We wtorek popołudniu w sztokholmskiej filharmonii laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, fizyki, chemii, literatury i ekonomii otrzymali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale i dyplomy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: nobel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz