Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Wyciek ropy kosztuje BP 33 mln dolarów dziennie

0
Podziel się:

Lista usterek, które doprowadziły do katastrofy, jest coraz dłuższa.

Wyciek ropy kosztuje BP 33 mln dolarów dziennie
(PAP/EPA)
bFdUdhKJ

Lista usterek, które doprowadziły do katastrofy na platformie wiertniczej, staje się coraz dłuższa.

Jak dotychczas walka z wyciekiem ropy i zanieczyszczeniem Zatoki Meksykańskiej kosztowała brytyjski koncern BP 450 mln dolarów. Jak poinformowało wczoraj przedsiębiorstwo, suma ta zawiera koszty związane z zahamowaniem wycieku ropy i uszczelnieniem uszkodzonej platformy wiertniczej - co się jeszcze nie powiodło - oraz koszty postępowań ugodowych.

Ty samym koszty, jakie ponosi BP w związku z wyciekiem ropy, wzrosły z wstępnie 6 mln do 33 mln dolarów dziennie. Analitycy szacują czekające koncern wydatki na łącznie dwanaście miliardów dolarów.

bFdUdhKL

Przed ponad trzema tygodniami doszło do eksplozji i zatonięcia platformy wiertniczej, eksploatowanej przez specjalistyczną firmę Transocean na zlecenie koncernu BP. Podczas katastrofy zginęło 11 osób. Każdego dnia z uszkodzonej platformy wycieka do morza 800 tys. litrów ropy.

fot: PAP/EPA_ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/plama;ropy;u;wybrzezy;luizjany,galeria,3655,0.html)Zachodzi podejrzenie, że pracownicy platformy zignorowali sygnały ostrzegające przed eksplozją i nie usunęli usterek. Do takiego wniosku doszli amerykańscy kongresmeni, którzy zapoznali się z dokumentacją uwikłanego w zajście przedsiębiorstwa.

_ - Katastrofę wywołała prawdopodobnie fatalna seria awarii _, powiedział Henry Waxman, szef komisji energii i handlu w Izbie Reprezentantów. Istotny element zaworu, który powinien zamknąć odwiert po eksplozji, był niesprawny. Zawór nie mógł prawidłowo zadziałać. Poza tym kilka godzin przed eksplozją niepowodzeniem zakończyły się także testy bezpieczeństwa; prace przy odwiercie były jednak kontynuowane.

Tymczasem następstwa katastrofy zaczynają odczuwać także konkurenci BP. Według danych Bank of America, dopłaty od ryzyka dla obligacji przedsiębiorstw z sektora energetycznego osiągnęły najwyższy poziom od 2008 roku.

bFdUdhKR
bFdUdhLm
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)