Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wycinka drzew do poprawy. Prezes PiS przyznaje: doszło do nadużyć

212
Podziel się:

- Wycinane są drzewa czy całe zespoły drzew, które w żadnym wypadku nie powinny być wycinane. Po prostu doszło tutaj do nadużyć, popełniono błąd - przyznaje Kaczyński.

Wycinka drzew do poprawy. Prezes PiS przyznaje: doszło do nadużyć
(Money/Izabela Trzaska)

Sądzę, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie uchwalona nowelizacja o ochronie przyrody dotycząca wycinki drzew - zapowiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. W tej sprawie będę bardzo zdecydowany - podkreślił.

Kolejne posiedzenie Sejmu odbędzie się w przyszłym tygodniu, w dniach 22-24 marca.

Projektem noweli miał się zająć Sejm na posiedzeniu w zeszłym tygodniu, jednak do tego nie doszło, bo - jak wyjaśniał poseł wnioskodawca Wojciech Skurkiewicz (PiS) - przepisy wymagają doprecyzowania.

- Co do niedopracowania - problem jest rzeczywiście trudny, bo z jednej strony właściciele domów, ogrodów, posesji bardzo cieszą się z tego, że nie muszą zabiegać miesiącami, a często i dłużej, i płacić za to, żeby móc wyciąć jedno drzewo. A z drugiej strony mamy też do czynienia z nadużyciami i to bardzo drastycznymi - zaznaczył prezes PiS.

- Ci, którzy mówili, że dzieje się coś złego, mieli całkowitą rację. Starodrzewy są wycinane, wycinane są drzewa czy całe zespoły drzew, które w żadnym wypadku nie powinny być wycinane. Po prostu doszło tutaj do nadużyć, popełniono błąd - powiedział Kaczyński.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Przepisy ustawy wzbudziły społeczne protesty.

Przygotowany przez PiS projekt noweli tej ustawy zakłada, że jeśli na nieruchomości zostaną usunięte drzewa, właściciel przez pięć lat nie będzie mógł jej zbyć na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Zakłada też kary administracyjne, jeżeli osoba fizyczna nie dotrzyma tego zakazu.

kraj
ekologia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(212)
patriota
7 lat temu
"doszło do nadużyć" - doszło do tego że politycy pozwolili na nadużycia i sami tych nadużyć dokonywali. Uchwalając prawo trzeba myśleć o jego konsekwencjach. Za to wam płacimy.
analityk
7 lat temu
Zrównać w prawach osoby fizyczne i prawne i nikt nie będzie kombinował bo po co.
korrator
7 lat temu
towriszcze z PiS grodu zrobili pewnej grupie prezent a towariszcz Szysko Jan to przy okazji lansa zrobił w karocy i przytulił pewnie trochę grosza. dzieki temu były bazanty i dzik i co tam tylo chcaił aby ustawę przepchnąć.
XOlo
7 lat temu
Dajcie sobie na wstrzymanie. Czy ja muszę pytać jakiegoś urzędnika, czy mogę u siebie wyciąć drzewo? Rozdmuchali sprawę o kilka wyciętych drzewek. Im więcej pozwoleń, koncesji, licencji itp tym większa korupcja.
lesnik
7 lat temu
lepiej pozno niz wcale.ale reputacji szyszki na arenie miedzynarodowej nikt i nic nie przywroci.przypadek szkodnika nie do zwalczenia.
...
Następna strona