Notowania

eurostat
07.01.2018 17:00

Polak wydaje na ubrania 1300 zł rocznie. Europejczyk trzy razy więcej

W Unii Europejskiej na odzież i buty wydaje się więcej niż na zdrowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Ponad 5 proc. wszystkich wydatków Polaków idzie na ubrania i buty.

W Unii Europejskiej na ubrania i buty wydaje się więcej niż na zdrowie. Mowa o prawie 400 mld euro rocznie, co daje blisko 800 euro na osobę. Statystyki mocno zaniżają Polacy, którzy wydają na nie tylko 300 euro, choć stanowi to i tak większy procent wszystkich wydatków niż w przypadku statystycznego Europejczyka.

Z każdych 100 euro około 4,9 euro przeciętny Europejczyk wydaje na ubrania i buty - wynika z najnowszych danych Eurostatu (odpowiednik naszego GUS). W 2016 roku poszło na nie 395,4 mld euro.

To minimalnie więcej niż wydatki na zdrowie, zakup samochodu czy używki takie jak alkohol lub papierosy. Jednocześnie to zdecydowanie mniejsze obciążenie dla portfeli niż wydatki na mieszkanie (24,5 proc.) i żywność (11,1 proc.).

Przeciętny Europejczyk wydał w 2016 roku na ubrania i buty około 800 euro. Dla porównania, statystyczny Kowalski w tym samym czasie wydał tylko 300 euro, a więc około 1300 zł (licząc według kursu euro 2 lata temu).

Statistica: Polska to cały czas biedny kraj

Podobnie jak my wydają na odzież i obuwie Czesi i Słowacy. Mniej tylko Węgrzy, Bułgarzy i Serbowie. W Niemczech mogą sobie pozwolić na 3-krotnie większe wydatki na ten cel, a w Wielkiej Brytanii czy Austrii nawet ponad 4-krotnie.

Różnice w wartościach nominalnych są ogromne i w statystykach wypadamy marnie przede wszystkim przez niższe zarobki. Gdy weźmiemy pod uwagę jak duża część wydatków idzie na ubrania i buty wyjdzie, że jesteśmy powyżej średniej unijnej.

Przeciętny Polak wydaje na tego typu towary około 5,2 proc. wszystkich pieniędzy, które idą na konsumpcję.

Trudno tu wskazać jakąkolwiek zależność, mówiącą np., że mieszkańcy bogatszych krajów wydają mniejszą część pieniędzy na ubrania. Na pierwszym miejscu są nienajbogatsi Estończycy (6,8 proc.), a na końcu stawki również niezbyt zamożni Bułgarzy (3,2 proc.).

Część całkowitych wydatków przeznaczana na odzież i obuwie (w procentach)

Co ciekawe, w zdecydowanej większości europejskich krajów widoczny jest spadkowy trend, jeśli chodzi o procentowy udział wydatków na buty i ubrania w wydatkach ogółem. Dekadę temu było to 5,3 proc., a więc 0,4 pkt proc. więcej niż teraz.

W przypadku Polski jest jednak zupełnie inaczej. W 2006 roku wydawaliśmy 4,6 proc. wszystkich pieniędzy przeznaczanych na konsumpcję, a więc o 0,6 pkt proc. mniej niż teraz.

Standardowo w Polsce najwięcej wydajemy na mieszkanie (21,2 proc. wszystkich wydatków) - poniżej średniej dla UE. Odwrotnie jest w przypadku żywności (15,4 proc.), gdzie przebijamy średnią o 4,3 pkt proc. Zdecydowanie więcej pieniędzy niż inni (procentowo) przeznaczamy też na paliwa i środki transportu (7,4 proc.) oraz alkohol i papierosy (6,1 proc.).

Tagi: eurostat, wydatki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-01-2018

asiaJak się zarabia 2000 zł to ciężko kupić markowe buty sportowe które potrafią w galerii kosztować ponad 500 zł

07-01-2018

CodaNie dziwi mnie to. Za modele sportowego obuwia za ktore w UK kupowalem w cenie 70 zl w polsce musze placic 320zl Kumacie roznice ? Nie dosc ze … Czytaj całość

07-01-2018

ZK590Polak przynosi zakupy w reklamówce a Niemiec, Amerykanin w bagażniku samochodu i to koniecznie dużym bagażniku. To, ze w Polsce tabuny ludzi pląta … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (37)