Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Wydatki na Wszystkich Świętych. Zobacz, ile zapłacimy za znicze, kwiaty i podróże

0
Podziel się:

W tym roku połowa badanych deklaruje, że chce wydać na ozdoby jak najmniej.

Wydatki na Wszystkich Świętych. Zobacz, ile zapłacimy za znicze, kwiaty i podróże
(Krystian Maj/REPORTER)

Połowa internautów badanych przez Money.pl deklaruje, że w tym roku na ozdobienie grobów bliskich wyda minimalną kwotę. Zdecydowanie więcej wydadzą ci, którzy święto spędzą poza domem, jednak takie osoby są w mniejszości.

Świece i znicze to spory biznes w całej Unii Europejskiej. Jak podaje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Świec, tylko w ubiegłym roku w krajach UE wyprodukowano ponad 574 tysiące ton tego typu produktów o wartości sięgającej 1,5 miliarda euro. Ze statystyk wynika też, że Europejczyk zużywa rocznie 1,2 kilograma świec o wartości około 3 euro. Jak ma się do tego polski rynek? Dokładnych danych nie ma. Wiadomo natomiast, że przełom października i listopada to najlepszy okres dla tej branży.

Prawie połowa respondentów, przepytanych przez Money.pl, deklaruje, że nie wyda w sumie na znicze i kwiaty więcej, niż 50 złotych - wynika z badania internautów, przeprowadzonego przez portal Money.pl.

Deklarowana kwota ściśle wiąże się z wiekiem ankietowanych. Z badania jasno wynika, że symboliczne wydatki na przyozdobienie grobów poniosą przede wszystkim ludzie młodzi. Ponad 60 procent osób w wieku do 34 lat _ zamknie się _ w 50 złotych.

Z drugiej strony, minimalne wydatki deklaruje zaledwie co czwarty respondent w wieku 61 lub więcej lat. Wśród osób starszych przywiązanie i zaangażowanie w tradycję obchodzenia dnia Wszystkich Świętych jest dużo silniejsze. W grupach 45-60 i więcej niż 61 lat odsetek badanych, którzy planują wydać ponad 500 złotych jest największy.

Tendencje do większych wydatków związanych z dniem 1 listopada wykazują kobiety. Co prawda aż 44 procent respondentek deklaruje, że na kwiaty i znicze wyda mniej niż 50 złotych, a tylko co dziesiąta, że ponad 500, jednak zróżnicowanie jest jeszcze większe wśród mężczyzn. U nich te wskaźniki wynoszą odpowiednio 54 i 5 procent.

#

Ankietowani przez Money.pl nie jeżdżą już daleko, żeby odwiedzić swoich krewnych zmarłych. Twierdząco na pytanie "Czy planujesz wyjazd na Wszystkich Świętych" odpowiedziało tylko 40 procent z nich. Pozostali planują ten dzień spędzić w miejscu zamieszkania.

Aż sześciu z dziesięciu przepytanych na dojazd na groby bliskich wyda mniej niż 100 złotych, z czego połowa nie przekroczy nawet pułapu 50 złotych. Oni prawdopodobnie skorzystają z usług komunikacji zbiorowej lub pokonają niewielkie odległości. Dla co dziesiątego badanego natomiast podróż będzie wiązała się z kosztem przynajmniej 500 złotych.

Da się również zauważyć zależność mówiącą o tym, że wyższe kwoty na cmentarne ozdoby są domeną tych, którzy na Wszystkich Świętych wyjadą. Co dziesiąty taki respondent kupi kwiaty i znicze za kwotę większą niż 500 złotych. Natomiast wśród tych, którzy podróży nie planują, jest to jedna osoba na pięćdziesiąt.

Generalnie jednak ankietowani decydują się zostać w domu. Jedyną grupą wiekową, w której większy odsetek wyjedzie są respondenci w wieku poniżej 24 lat. W tym gronie są na przykład studenci, którzy na święta wracają do rodzinnych miejscowości. Najrzadziej podróż planują osoby w wieku 35-44 lata.

Badanie zostało przeprowadzone przez Money.pl w dniach 30-31 października 2014 za pomocą systemu ankiety.interaktywnie.com na próbie 847 internautów.

**Z czego Polacy płacą za kwiaty i znicze?**

Zdecydowana większość Polaków finansuje zakupy na Dzień Wszystkich Świętych z własnych środków. W badaniu przeprowadzonym przez Payback Opinion Poll aż 95 procent ankietowanych odpowiedziało, że za kwiaty i znicze zapłaci z bieżących dochodów. Tylko 4 procent badanych wskazało, że ma specjalnie odłożone pieniądze na ten cel, a 1 procent zamierza skorzystać z pożyczki bankowej.

Ankietowani w badaniu zwrócili też uwagę na kradzieże na cmentarzach. 60 procent osób przyznało, że problem kradzieży zniczy lub kwiatów dotknął je osobiście. Jednocześnie jednak tylko 17 procent stwierdziło, że z tego powodu wydaje teraz mniej na Wszystkich Świętych. Reszta osób przyznała, że problem kradzieży nie wpłynął na ich decyzje zakupowe.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)