Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
urlop macieżyński
09.01.2006 13:24

Wydłużenie o 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego to koszt 300 mln zł

Planowane wydłużenie urlopu macierzyńskiego o dwa tygodnie w ciągu dwóch lat to 300 mln zł obciążenia dla budżetu państwa - wynika z uzasadnienia do nowelizacji ustawy, która wydłuża urlopy macierzyńskie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Planowane wydłużenie urlopu macierzyńskiego o dwa tygodnie w ciągu dwóch lat to 300 mln zł obciążenia dla budżetu państwa - wynika z uzasadnienia do nowelizacji ustawy, która wydłuża urlopy macierzyńskie. *
"Według informacji rządowych wydłużenie urlopów macierzyńskich o 1 tydzień kosztuje budżet około 75 mln zł, a zatem oprócz zapowiedzianych w tym roku wydatków związanych z wydłużeniem urlopu o dwa tygodnie, w następnych dwóch latach koszt wydłużenia tych urlopów wyniósłby około 300 mln zł" - napisano w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy.

"Natomiast w kolejnych latach, w których wydłużony zostałby urlop przy drugim, trzecim i kolejnym porodzie wzrost kosztów będzie prawdopodobnie wyraźnie niższy" - podano w uzasadnieniu.

Według projektu ustawy urlop macierzyński w przyszłym roku wynosiłby 22 tygodnie i 30 tygodni przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka.

"W przyszłym roku koszt wydłużenia urlopów wyniósłby 300 mln zł, podobnie byłoby w roku kolejnym. W następnych latach, zakładając, że liczba urodzeń byłaby taka, jak obecnie, koszty wprowadzenia przepisów byłyby znacząco niższe" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Marian Piłka z PiS, jeden z autorów projektu.

Przepisy miałyby wejść w życie z początkiem 2007 roku. Projekt zakłada stopniowe wydłużenia urlopu macierzyńskiego, maksymalnie do 52 tygodni dla kobiety rodzącej trzecie lub kolejne dziecko.

Tagi: urlop macieżyński, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz