Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sld
20.03.2013 14:17

Wydłużony urlop macierzyński. SLD chce rozszerzenia ustawy

Wydłużyć urlop macierzyński również dla matek I kwartału - tego chce SLD, które złożyło projekt nowelizacji Kodeksu pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lovleah/iStock)

Wydłużyć urlop macierzyński również dla matek I kwartału - tego chce SLD, które złożyło projekt nowelizacji Kodeksu pracy. PO wytyka Sojuszowi, że za jego rządów urlop macierzyński został skrócony o 10 tygodni.

O tym, że taka propozycja wpłynęła do Sejmu poinformował Dariusz Joński (SLD). W projekcie nowelizacji sojusz proponuje, by zapowiedzianymi przez rząd przepisami o wydłużeniu urlopów rodzicielskich objąć również matki I kwartału 2013, to znaczy kobiety. które urodziły dziecko od 1 stycznia do 17 marca 2013 r.

Jak wyjaśnił rzecznik SLD Dariusz Joński, pieniądze na ten cel (około 400-500 mln zł) można uzyskać wprowadzając podatek od transakcji finansowych. SLD składa równocześnie projekt ustawy dotyczący tego właśnie podatku. Joński przypomniał, że podatek taki wprowadza właśnie 11 krajów Unii, w tym Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia i Grecja. _ - Skoro inne kraje mogą tak zrobić, to może i Polska. W zależności od stawki, jaką Sejm przyjmie, budżetowe wpływy z tego podatku mogą sięgać od 10 do 30 mld _ - uważa polityk.

Na ten pomysł SLD zareagowała PO. _ SLD jest ostatnią partią, która może krytykować to, co przygotował rząd PO i PSL - to właśnie za rządów SLD urlop macierzyński, który wynosił wcześniej 26 tygodni został skrócony aż o 10 tygodni. Poseł Joński, jako rzecznik klubu powinien zdobyć wiedzę na temat tego, jak wyglądał urlop macierzyński, kiedy władzę sprawowało SLD _ - powiedziała na środowej konferencji prasowej posłanka Platformy Marzena Okła-Drewnowicz.

SLD chce również, by z 26 tygodni urlopu rodzicielskiego mogli korzystać obydwoje rodzice. _ By mogli z niego korzystać solidarnie - albo tak, by co najmniej 4 tygodnie z urlopu korzystał jeden z rodziców, a pozostała część należałaby do drugiego. Przewidujemy również taką możliwość, że oboje rodzice mogliby korzystać z tego urlopu równolegle, na zasadach: pół etatu jeden rodzic, pół etatu - drugi. Etaty mogą zachodzić na siebie tak, by rodzice byli przy dziecku po pół dnia. Jest to elastyczne podejście do sprawy, które dopasowuje istotę tego dodatkowego, 26-tygodniowego urlopu, do potrzeb obojga rodziców, którzy wychowują małe dziecko _ - tłumaczył poseł SLD Ryszard Zbrzyzny.

SLD chce też wprowadzić _ bardziej czytelny sposób rozliczania świadczenia z tego urlopu _ - dodał. _ Proponujemy, żeby w pierwszej części urlopu, tzw. macierzyńskiego - czyli pierwszych 26 tygodni - obowiązywała odpłatność na poziomie 100 proc., zaś w drugiej części - w okresie 26 tygodni urlopu rodzicielskiego - świadczenie było na poziomie 60 proc. _ - mówił Zbrzyzny.

_ Rząd proponuje, że jeżeli się ktoś zdecyduje na skorzystanie z urlopu w całości, a więc w sumie z 12 miesięcy, to od samego początku będzie otrzymywał świadczenie na poziomie 80 proc. Nas takie rozwiązanie nie interesuje, bowiem korzystanie z drugiej części urlopu będzie zależało od decyzji rodziców, którzy mogą, ale nie muszą z tego skorzystać. Dlaczego więc zgodzić się na obniżanie świadczenia w I półroczu nie wiedząc, czy w II półroczu będziemy jeszcze z tego korzystać? _ - pytał Zbrzyzny.

Sojusz chce też zmiany dotyczącej prawa do opieki nad dzieckiem. Obecnie rodzice mogą skorzystać z 2 dni opieki nad dzieckiem mającym do 14 lat. SLD proponuje rozszerzyć tę zasadę na kolejne dzieci. _ Jeśli ktoś ma dwoje dzieci, proponujemy mu dodatkowy dzień. Jeżeli ma więcej niż troje dzieci - miałby kolejny, dodatkowy dzień. A więc w przypadku rodziny, która posiada więcej niż troje dzieci, byłyby to cztery dni dodatkowego urlopu na opiekę _ - tłumaczył poseł.

Kolejna propozycja zmiany dotyczy bezpłatnego urlopu wychowawczego. Obecnie można z niego korzystać przez okres do trzech lat, pod warunkiem, że dziecko nie skończyło 4 lat życia - przypomniał Zbrzyzny. Nowelizacja zakłada, że z prawa do tego urlopu można będzie skorzystać na dziecko do 5. roku życia.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyższe zasiłki? Oto propozycja posłów SLD Podwyższenie od 2014 r. zasiłku pielęgnacyjnego ze 153 do 200 zł oraz jego coroczna waloryzacja - to główne założenia projektu noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Politycy Europy Plus ujawniają nową strategię Europa Plus w wyborach do Sejmu zdobyłaby 8 procent głosów - wynika z sondażu Homo Homini. Według badania, nowa inicjatywa przegrałaby z...
Urlopy macierzyńskie. Oto deklaracja ministra Szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że projekt ustawy dotyczącej wydłużenia urlopów macierzyńskich może trafić do parlamentu w kwietniu.
Tagi: sld, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz