Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyjazdy do Egiptu zawieszone. Biura podróży odpowiadają na stanowisko MSZ

0
Podziel się:

Wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaapelowało do Polaków, aby nie wyjeżdżali w ten rejon.

Wyjazdy do Egiptu zawieszone. Biura podróży odpowiadają na stanowisko MSZ
(Chameleons Eye/Photoshot/REPORTER)
bETeICGd

Wezyr Holidays, Neckermann Polska, Itaka i Rainbow Tours zawiesiły wyjazdy. Turyści, którzy wykupili wczasy w kurortach nad Morzem Czerwonym, mogą zamienić je na inne lub otrzymać zwrot pieniędzy, jeśli zrezygnują z wyjazdu.

Wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaapelowało do Polaków, aby nie wyjeżdżali do Egiptu. Rzecznik resortu Marcin Bosacki powiedział, że sytuacja w kurortach jest obecnie bezpieczna, ale istnieje bardzo duże ryzyko, że może się ona w najbliższym czasie pogorszyć. Resort podniósł stopień zagrożenia dla podróżnych do trzeciego w czterostopniowej skali.

Wezyr Holidays, Neckermann Polska oraz Itaka zawiesiły wyjazdy do Egiptu do końca października. Z kolei Rainbow Tours zawiesiło je do połowy września. W ubiegłym tygodniu, jako pierwsze, wyjazdy do Egiptu odwołało do końca tego sezonu letniego biuro Tui Poland.

bETeICGf

Resort sportu i turystyki przypomina, że jeżeli organizator turystyki musi - z przyczyn od niego niezależnych - zmienić istotne warunki umowy z klientem lub odwołać imprezę turystyczną, osoba ta ma prawo uczestniczyć w imprezie zastępczej o tym samym lub wyższym standardzie albo żądać natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych wpłat bez obowiązku zapłaty kary umownej.

_ - W związku z aktualną sytuacją w Egipcie i trudnym do przewidzenia rozwojem konfliktu powodującym możliwość wystąpienia realnych zagrożeń dla bezpieczeństwa obywateli polskich oraz zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które kategorycznie odradza podróże do Egiptu informujemy, że od 21.08.13 od godz. 12.00 do 31.10.13 zawiesiliśmy realizację wylotów z imprezami pobytowymi do Hurghady i Szarm el-Szejk _ - czytamy w komunikacie Wezyr Holidays.

Biuro zapewniło, że turyści przebywający na terenie Egiptu są pod stałą opieką polskojęzycznych rezydentów Wezyr Holidays oraz lokalnego kontrahenta Odeon Tours. Powroty wypoczywających odbywają się zgodnie z planem.

Izabela Jurczewska z Wezyr Holidays powiedziała, że z biurem w Egipcie przebywa ok. 2 tys. wypoczywających. _ - Ale to się oczywiście cały czas zmienia _ - dodała.

bETeICGl

Wezyr Holidays zapewnia, że klienci, którzy zarezerwowali wyjazd do Egiptu mogą dokonać zamiany ma inną wycieczkę z oferty Wezyr Holidays lato 2013 w ramach dostępności miejsc lub też mogą anulować rezerwację - bez ponoszenia dodatkowych opłat. Biuro zapewniło, że w takim przypadku klient otrzyma zwrot pieniędzy za odwołany wyjazd w wysokości 100 proc.

Prezes Neckermann Polska Krzysztof Piątek powiedział, że biuro podróży do końca sierpnia chce przywieźć do kraju wszystkich turystów wypoczywających w Egipcie. _ - Po tym terminie, czyli od 1 września do końca października nie będziemy realizować wyjazdów do Egiptu _ - powiedział. Dodał, że osoby, które w tym czasie wykupiły wycieczkę do Egiptu, mogą ją zamienić na inną bez dodatkowych opłat w ramach oferty biura.

Również Itaka do końca października zawiesiła sprzedaż wycieczek do Egiptu. Wiceprezes Itaka Piotr Henicz powiedział, że jeśli nie pojawi się komunikat MSZ o czwartym stopniu zagrożenia, to turyści będą powracać do kraju zgodnie z planem. Dodał, że powrót turystów może zakończyć się z końcem sierpnia. Po tym czasie nie będą realizowane wyloty do Egiptu. Klienci, którzy wykupili wycieczki z biurem mogą zamienić wycieczkę. _ - Jeśli ktoś nie będzie w stanie wybrać innej wycieczki z naszej oferty, wówczas otrzyma stuprocentowy zwrot pieniędzy _ - powiedział. Przekazał, że w Egipcie przebywa ok. 2,5 tys. wypoczywających, którzy wyjechali z Itaką.

Itaka na swojej stronie internetowej poinformowała, że czasowe zawieszenie wylotów dotyczy Sharm El Sheikh, Hurghady, Marsa El Alam, oraz Taby z oferty Lato 2013, począwszy od 22 sierpnia.

bETeICGm

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/229/m280037.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zamieszki;w;egipcie;zachodni;przywodcy;ostro;skrytykowani,179,0,1364915.html) *Zachód bagatelizuje sytuację w Egipcie? * _ Kraje UE zamierzają ustalić wspólne stanowisko w przyszłym tygodniu. Do tego czasu jedynym skutkiem będą pełne oburzenia oświadczenia _ - zauważa komentator niemieckiego dziennika. Na zawieszenie wycieczek do Egiptu zdecydowało sie także wczoraj wieczorem biuro Rainbow Tours (także pod marką BeeFree). Odwołane są imprezy, które miały się rozpocząć się w terminie 22 sierpnia - 15 września. Jednocześnie biuro zobowiązało się do zmian rezerwacji. Klienci mogą wybrać inną wycieczkę z oferty Rainbow Tours (BeeFree) z katalogu Lato 2013, zgodnie z aktualnie obowiązującymi cenami - poinformowano na stronie internetowej biura.

Według szacunków Polskiej Izby Turystyki w kurortach nad Morzem Czerwonym wypoczywa 12 tys. Polaków. Rzecznik MSZ Marcin Bosacki wczoraj wieczorem złożył za pośrednictwem Twittera gratulacje _ za odpowiedzialne decyzje dla kolejnych biur podróży, które zawieszają loty do Egiptu i oferują turystom kierunki zastępcze _.

W poniedziałek spotkali się przedstawiciele największych biur podróży oferujących wyjazdy do Egiptu. Ustalili, że nie wycofają na razie wycieczek do tego kraju ze sprzedaży, ale będą ze sobą ściśle współpracować, by sprawnie obsłużyć turystów. Jak mówili przedstawiciele biur podróży, sytuacja w Egipcie i spadek zainteresowania wczasami w tym kraju wymaga od touroperatorów zacieśnienia współpracy.

W ubiegłym tygodniu przez Egipt przetoczyła się fala zamieszek wywołanych tym, że siły bezpieczeństwa przystąpiły do likwidowania w Kairze dwóch obozowisk stronników odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. Zwolennicy obalonego prezydenta utrzymują, że w ich szeregach zginęło 3 tys. ludzi, władze informują o 638 zabitych i ok. 4 tys. rannych. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy, w niektórych regionach godzinę policyjną.

bETeICGn

Do zamieszek doszło w ostatnich dniach w jednym z kurortów nad Morzem Czerwonym - Hurghadzie; jednak w miejscach oddalonych od obiektów turystycznych.

Czytaj więcej o sytuacji w Egipcie w Money.pl
ONZ apeluje do egipskich polityków. "Przerwijcie rozlew krwi!" Sekretarz generalny organizacji potępił _ nadmierne użycie siły _ przez władze Egiptu.
Bitwa o meczet w centrum Kairu. Bractwo Muzułmańskie nielegalne? Ugrupowanie to wezwało do tygodnia marszów przeciwko władzom. Dochodzi do kolejnych krwawych starć, a ONZ wskazuje winnych.
Syn przywódcy egipskiego Bractwa nie żyje 38-letni Ammar Badie zginął w czasie demonstracji na stołecznym placu Ramzesa.
bETeICGG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)