Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyjście Grecji ze strefy euro grozi katastrofą

0
Podziel się:

Paraliż polityczny w Grecji i niepewny wynik czerwcowych wyborów w tym kraju mogą mieć katastrofalne skutki dla strefy euro. Silniejsze instytucje UE i szybsze podejmowanie decyzji to jedyny sposób na wyjście z kryzysu.

Wyjście Grecji ze strefy euro grozi katastrofą
(MPD01605/CC/Flickr)

Paraliż polityczny w Grecji i niepewny wynik czerwcowych wyborów w tym kraju mogą mieć katastrofalne skutki dla strefy euro. Silniejsze instytucje UE i szybsze podejmowanie decyzji to jedyny sposób na wyjście z kryzysu.

Sytuacja w Grecji stawia Europę przed dylematem - podkreśla brytyjski dziennik.

Z jednej strony Unia nie może zgodzić się na żądania Aten, by renegocjować program oszczędności. Byłoby to pogwałceniem zasady, że _ rządy podejmują zobowiązania na dłużej niż do końca własnej kadencji _, pośrednio wzmocniłoby pozycję partii antyeuropejskich w innych krajach, zwłaszcza na peryferiach Unii, i zostałoby zablokowane przez pozostałych głównych kredytodawców Grecji - pisze _ FT _.

Z drugiej strony - zauważa gazeta - wyjście Grecji ze strefy euro spowodowałoby rozprzestrzenienie się kryzysu na inne państwa, z _ katastrofalnym _ skutkiem.

W czerwcu w Grecji odbędą się kolejne wybory parlamentarne, w których największą szansę na wygraną mają skrajnie lewicowe ugrupowania przeciwne oszczędnościom i reformom, zaordynowanym przez UE i MFW. W tym kontekście _ FT _ przypomina, że nie należy _ nie doceniać zagrożenia zbiorowej irracjonalności i niebezpieczeństw, jakie stanowią populistyczni politycy _ - przypomina.

Według dziennika Europa obroni się przed _ irracjonalnym zachowaniem Grecji _ jedynie przez wzmocnienie własnych instytucji i zasad. _ Jeśli strefa euro ma przezwyciężyć kryzys i uniknąć rozlania się kryzysu na inne państwa (w razie wyjścia Grecji), musi być zdolna podejmować szybkie decyzje, tak jak USA po upadku (banku inwestycyjnego) Lehman Brothers, by przywrócić zaufanie i stabilność _ - podkreśla.

_ Wzmocniony i oparty na zdaniu większości proces decyzyjny _ potrzebny jest wg _ FT _ w kwestiach takich jak udzielanie pomocy finansowej państwom przeżywającym trudności, dyscyplina budżetowa czy wdrażanie reform strukturalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostrzeżenie dla Grecji. Reformy są niezbędne Greccy przywódcy polityczni muszą okazać determinację do pozostania w strefie euro, co oznacza, że Ateny będą musiały spełniać warunki pakietu ratunkowego - ostrzega szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.
Polska musi pomóc Grecji - to kwestia honoru Mogliśmy liczyć na pomoc, więc nie możemy jej odmawiać - uważa Bartosz Chochołowski.
Każdy zapłaci 10 tys. zł za wyjście Grecji ze strefy euro Największe koszty poniosą sami Grecy oraz podatnicy krajów Eurolandu. PKB Polski skurczy się o 1,8 mld złotych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)