Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyłączność Rotch Energy przedłużona do 14 września

0
Podziel się:

Zdaniem analityków, przeciągające się negocjacje mają związek z wycofaniem się Kredyt Banku z grupy firm, które miały wspomagać Rotcha w negocjowaniu i finansowaniu przedsięwzięcia.

Nafta Polska (NP) przedłużyła Rotch Energy wyłączność negocjacyjną na zakup do 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej do 14 września - poinformowała NP w czwartkowym komunikacie.

'Przedłużenie okresu wyłączności ma na celu uzgodnienie ostatecznego kształtu umowy i zabezpieczeń finansowych' - napisano w komunikacie.

Nafta Polska, która w imieniu Skarbu Państwa zajmuje się prywatyzacją sektora paliwowego, już po raz drugi przedłuża termin zakończenia negocjacji z Rotch Energy. Po raz pierwszy zrobiła to przed ponad miesiącem, przedłużając termin do 20 sierpnia.

Zdaniem analityków, przeciągające się negocjacje mają związek z wycofaniem się Kredyt Banku z grupy firm, które miały wspomagać Rotcha w negocjowaniu i finansowaniu przedsięwzięcia.

Plotki o wycofaniu się Kredyt Banku pojawiły się miesiąc temu, jednak bank oficjalnie potwierdził to przed dwoma dniami. Powodem rezygnacji - jak podał Kredyt Bank - był brak możliwości właściwego zabezpieczenia interesów banku w tej transakcji.

Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli Rotch Energy, grupa chce do 2004 roku zaangażować w zakup i inwestycje w Rafinerii Gdańskiej około 1 mld USD.

Obecnie 75 proc. akcji RG ma Nafta Polska, 15 proc. pracownicy, a 10 proc. Skarb Państwa.

Nafta Polska próbuje już po raz drugi sprzedać Rafinerię Gdańską. Pierwszy raz usiłowano znaleźć nabywcę w 1998 roku. Wówczas jednak ofertę złożyła tylko jedna firma, która zaproponowała zbyt niską cenę.

Zysk netto RG wzrósł w 2000 roku o ponad 56 proc. i wyniósł 182,8 mln zł. Rok wcześniej zysk RG wyniósł 114,7 mln zł.

Rotch Energy zapowiada, że w ciągu trzech - czterech lat potroi zysk firmy i dwukrotnie zwiększy jej produkcję.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)