Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Surowa kara za wyłudzanie VAT. Nawet 25 lat więzienia

9
Podziel się:

Oszuści podatkowi będą mogli trafić do więzienia nawet na 25 lat. To oznacza, że gospodarczy kryminaliści staną na równi ze szpiegami i mordercami. Tak wysoką karę za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł, zakłada nowela kodeksu karnego. Zmiana trafi teraz do podpisu prezydenta.

Surowa kara za wyłudzanie VAT. Nawet 25 lat więzienia
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Sejm w piątkowym głosowaniu poparł poprawkę Senatu do tej propozycji i tym samym zakończył parlamentarne prace nad ustawą.

Ustawa, która ma wejść w życie 1 marca tego roku, przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają zyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych" przewidzianych w noweli. Właśnie z tym wiąże się poparta przez posłów poprawka Senatu, która znosi prawo do stosowania podsłuchu w postępowaniach dyscyplinarnych.

W czwartkowej wieczornej debacie poparcie poprawki zapowiedzieli przedstawiciele klubów: PiS, PO i N.

Andrzej Matusiewicz (PiS) mówił, że poprawka ma zasięg ograniczony do "czynów zabronionych o najniższym ciężarze gatunkowym".

Marcin Święcicki (PO) rozwiązania ustawy uznał za bardzo dyskusyjne i wątpliwe. Jak jednak ocenił, propozycja Senatu poprawia tę ustawę. Zapowiedział więc, że klub PO ją poprze. Mirosław Pampuch (N) ubolewał, że Senat "nie skorzystał z okazji i nie poprawił tej ustawy". Jak zarazem ocenił, poprawka w sposób "bardzo minimalny" łagodzi represje związane z nowelą. Zapowiedział zatem, że Nowoczesna poprze tę poprawkę Senatu.

Nowela wprowadza do Kodeksu karnego nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

W myśl ustawy, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni, kara pozbawienia wolności w najcięższych wypadkach nawet na 25 lat więzienia.

Złagodzenie kary - kiedy?

Dokument wprowadza możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy, poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary, w wypadku ujawnienia przez niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających, a w razie zwrócenia korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa - nawet odstąpienia od wymierzenia kary. Ma to m.in. na celu rozbicie mafijnych powiązań w grupach przestępczych - wskazuje uzasadnienie.

Ile budżet traci przez wyłudzenia VAT?

Każdego roku przez wyłudzenia VAT budżet traci nawet kilkadziesiąt miliardów złotych. Część ekspertów mówi nawet o 50 mld zł, które każdego roku zamiast do Skarbu Państwa trafiają do przestępców. Za takie pieniądze rząd mógłby sfinansować program 500+ i to dwukrotnie. Zatem, gdyby całkowicie uszczelnić system VAT, program śmiało mógłby się nazywać "Rodzina 1000+". Dlatego do walki z przestępcami podatkowymi ruszyło nie tylko Ministerstwo Finansów, ale również Ministerstwo Sprawiedliwości. Więcej czytaj TUTAJ.

gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
mark
7 lat temu
to co teraz? chcecie zamknac pol warszawki, wszystkie banki i ubezpieczalnie?
jakuz3
7 lat temu
A ile za brak faktury VAT ? Skoro powyżej 15000 PLN płatnej gotówką nie można jej zaksięgować do odliczeń.
franek
7 lat temu
Panie ministrze , taką karę proszę wprowadzić na bankierów ,którzy okradają POLAKÓW , na pseudokredyty pseusdofrankowe !
jeremiasz_cza...
7 lat temu
drodzy zlodzieje, zrobcie tak by nie mozna bylo oszukiwac na vat i nie trzeba bedzie tego pilnowac.
Hana
7 lat temu
To ci z Białegostoku co nakręcili 800 milionów nie załapią się...szkoda.