Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
21.03.2017 12:07

Wyłudzenia podatku VAT. Dzięki temu budżet może zyskać ponad 32 mld zł

MF proponuje się, aby identyfikacja zagrożeń przy wyłudzeniach VAT, w większym stopniu opierała się na analizie ryzyka wykorzystania systemów bankowych do celów mających związek z przestępstwami skarbowymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/bleakstar)

Budżet państwa może zyskać ponad 32 mld zł w ciągu 10 lat dzięki usprawnieniu identyfikacji wyłudzających VAT. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywania sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych.

W projekcie proponuje się, aby identyfikacja zagrożeń przy wyłudzeniach VAT, w większym stopniu niż dotychczas opierała się na analizie ryzyka wykorzystania systemów bankowych do celów mających związek z przestępstwami skarbowymi w szczególności w zakresie VAT, a także innymi przestępstwami z nimi związanymi (np. polegającymi na wystawianiu pustych faktur).

"Istotą projektu jest stworzenie podstaw prawnych do prowadzenia przez izbę rozliczeniową systemu informatycznego w celu dokonywania analizy ryzyka wykorzystywania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w celu przeciwdziałania popełnianiu wyłudzeń skarbowych w szczególności w zakresie VAT, a także popełniania przestępstw z nimi związanych (np. polegających na wystawianiu pustych faktur)" - napisano w ocenie skutków regulacji ustawy.

Ministerstwo Finansów zakłada, że system teleinformatyczny osiągnie pełną zdolność operacyjną w czerwcu 2017 r. oraz jego skuteczność wyniesie w 2017 r. ok. 10- 15 proc. w stosunku do dolnej granicy szacunkowej kwoty luki w zakresie podatku VAT.

Jak pisze MF, wówczas spodziewane dochody mogą wynieść - w 2017 - ok. 600 mln zł, a w 2018 - ok. 1,0 mld zł.

"Szacuje się również, iż w kolejnych latach skuteczność systemu teleinformatycznego będzie wzrastać o ok. 5 punktów procentowych w skali roku z uwzględnieniem założenia spadku liczby przestępstw +karuzelowych+ dotyczących VAT z uwagi na efekt psychologiczny w stosunku do przestępców działających w zorganizowanych grupach przestępczych wywołany wprowadzeniem nowego narzędzia analitycznego mającego na celu przeciwdziałanie wyłudzeniom skarbowym, w szczególności w zakresie VAT" - napisano.

Tagi: gospodarka, gospodarka, wskaźniki, zadłużenie, finanse, pap, mf, vat, powtórzenie, wiadomości, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-03-2017

ObywatelA już myślałem,że zlikwidują konkordat. Też są to miliardy.

21-03-2017

PotokZa platfusów było przyzwolenie dla organizacji przestępczych zwłaszcza tych zagranicznych (o których dopiero będzie głośno) na łupienie państwa … Czytaj całość

21-03-2017

taki sobie człowiekczarowanie rzeczywistości - trudnej rzeczywistości

Rozwiń komentarze (13)