Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozbita grupa, która wyłudziła 4,5 mln zł VAT

29
Podziel się

Grupa działała od października 2014 r. do grudnia 2016 r. Podejrzani stosowali mechanizm tzw. karuzeli podatkowej i znikającego podatnika.

Rozbita grupa, która wyłudziła 4,5 mln zł VAT
(East News)
bDzMFgSZ

Wyłudzenie 4,5 mln zł podatku VAT i usiłowanie wyłudzenia kolejnych 400 tys. zł zarzuciła prokuratura w Zamościu (Lubelskie) 14 podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dziewięć osób zostało aresztowanych.

Grupa działała od października 2014 r. do grudnia 2016 r. Podejrzani stosowali mechanizm tzw. karuzeli podatkowej i znikającego podatnika - poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Bartosz Wójcik.

Pretekstem do wyłudzania podatku VAT był dokumentowany za pomocą fałszywych faktur rzekomy wywóz za granicę towarów - paneli słonecznych, ogniw fotowoltaicznych i bejcy ognioodpornej - które wcześniej wielokrotnie były przedmiotem pozornych transakcji sprzedaży między różnymi firmami. Towary miały być sprowadzane z Czech i Słowacji.

bDzMFgTb

Podejrzani utworzyli kilkadziesiąt firm, zarządzanych przez przypadkowe osoby, tzw. słupy. Wzajemnie pozornie sprzedawały one sobie towary, które ciągle spoczywały w jednym magazynie. - Pierwsza i ostatnia firma w takim łańcuchu, to były podmioty zagraniczne. Dzięki kolejnym pozornym transakcjom rosła wartość podatku VAT. Firmy zobowiązane do jego zapłacenia znikały, a firma, która rzekomo miała towar wyeksportować, zgłaszała się po zwrot VAT - powiedział Wójcik.

W ten sposób grupa wyłudziła około 4,5 mln zł. Wypłatę kolejnych 400 tys. zł zablokowały urzędy skarbowe.

Członków grupy zatrzymali funkcjonariusze CBŚP i ABW.

Policjanci z CBŚP od roku rozpracowywali tę grupę przestępczą. Przy pomocy wywiadu skarbowego z Lublina ustalili jej członków. - Policjanci ustalili, że w tę działalność zaangażowane były osoby, które wcześniej trudniły się przestępczością typowo kryminalną, wymuszeniami i rozbojami - powiedziała rzeczniczka CBŚP Agnieszka Hamelusz.

bDzMFgTh

Zatrzymania dokonane przez CBŚP miały miejsce w województwach: lubelskim, mazowieckim, śląskim, opolskim i wielkopolskim. - Akcja zatrzymań została skrupulatnie zaplanowana. Blisko 100 funkcjonariuszy jednocześnie weszło pod kilkadziesiąt adresów w pięciu województwach - dodała rzeczniczka.

Prokurator ogłosił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie, mającej na celu popełnianie przestępstw oraz przestępstw skarbowych. Związane one były z tworzeniem dokumentacji księgowej poświadczającej nieprawdę, wyłudzeniem z polskich organów skarbowych zwrotu podatku VAT, a także praniem brudnych pieniędzy.

Zarzut kierowania grupą przestępczą prokuratura postawiła mieszkańcowi powiatu Biała Podlaska, Grzegorzowi J. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym, bowiem uchylał się od odbycia kary 5 lat więzienia orzeczonej za inne przestępstwa.

Dziewięć osób zostało aresztowanych, wobec pięciu prokurator zastosował dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Szefowi grupy grozi do 10 lat więzienia, jej członkom - do 8 lat więzienia.

bDzMFgTi

W toku śledztwa zajęto na poczet przyszłych kar mienie o wartości blisko 2 mln zł.

Śledczy określają sprawę jako rozwojową, policjanci z CBŚP planują kolejne zatrzymania.

bDzMFgTC
Źródło:
KOMENTARZE
(29)
marek
4 lata temu
Państwo przestało być czysto teoretyczne. Nareszcie. Bandziory , złodzieje do więzienia i konfiskata mienia.
Polacy
4 lata temu
Tak trzymać PIS . Wreszcie zaczynamy żyć w normalnym Kraju, a nie kraju złodziei, mafiozów i układowej kasty. Brawo Pannie Ministrze Ziobro.
Moro
4 lata temu
Już od marca "białe kołnierzyki" na 25 lat do paki za duże wałki VATowskie + konfiskata majątku.
bDzMFgTD
Slawek
4 lata temu
Ja jak chciałem zrobic kilka złotych zwrotu VAT przetrzepali mi firmę z ostatnich dwóch lat. Nie wierze ze żaden urzędnik us nie maczał w tym palców.
senior
4 lata temu
A straszono nas, ze za rządów PIS wszystko runie ; że będzie bieda z nędzą, poupadają zakłady, banki, wzrośnie bezrobocie i młodzi masowo będą emigrować , runie giełda, ZUS, KRUS itd..itp... A tu taka niespodzianka, hahahahaha , panowie Swetru i Petyna ;) Powodów do radości nie macie, Panowie, co ?.
...
Następna strona