Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Pałka
|

Rząd deklaruje walkę z wyłudzeniami VAT. Tymczasem z projektu ustawy zniknął ważny zapis

96
Podziel się:

Skala wyłudzeń podatku VAT na obrocie olejem rzepakowym w Polsce sięga 350 mln zł.

Rząd deklaruje walkę z wyłudzeniami VAT. Tymczasem z projektu ustawy zniknął ważny zapis
(Gdaniec / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Skala wyłudzeń podatku VAT na obrocie olejem rzepakowym w Polsce sięga 350 mln zł - tę liczbę przytacza Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy z organizacji Pracodawcy RP. Tymczasem z projektu ustawy dotyczącej walki z tym procederem zniknął ważny zapis.

O sprawie informuje na swojej stronie internetowej RMF FM. Dziennikarze zauważają, że z projektu ustawy o monitoringu przewozu towarów wrażliwych w niejasny sposób zniknął zapis, że obejmie ona transport oleju rzepakowego. W założeniu nowe przepisy mają utrudnić wyłudzenia podatku VAT.

Cytowany przez RMF FM ekspert podatkowy, Mariusz Korzeb, wskazuje, że skala wyłudzeń na tym towarze jest ogromna. Stąd dość dziwny wydaje się fakt, że zapis zniknął z ustawy.

"Skala wyłudzeń podatku VAT na przestrzeni ostatnich lat jest przeogromna, jedna z największych po samych paliwach. Szacuje się, w 2015 roku na uszczuplenie podatku VAT narażona była kwota około 350 mln zł. Są to realne straty Skarbu Państwa" - podkreśla ekspert Pracodawców RP.

Według niego mechanizm wyłudzeń sprowadza się do tego, co znamy pod pojęciem "karuzeli VAT". Towar zaraz po wyprodukowaniu wyjeżdża za granicę w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej, po zerowej stawce VAT. Później po tej samej stawce wraca do pośrednika, i do kolejnych. A pośrednicy znikają, nie odprowadzając wcześniej podatku. "Później przez łańcuch poszczególnych podmiotów, dostarczany jest ten towar do producentów biokomponentów, którzy nabywają faktycznie ten towar i produkują z niego olej" - tłumaczy Mariusz Korzeb.

RMF FM podkreśla, że nie jest znana bezpośrednia przyczyna, dlaczego zapis zniknął z projektu ustawy.

Każdego roku przez wyłudzenia VAT budżet traci nawet kilkadziesiąt miliardów złotych. Część ekspertów mówi nawet o 50 mld zł, które każdego roku zamiast do Skarbu Państwa trafiają do przestępców.

Niedawno Sejm przegłosował projekt resortu sprawiedliwości, który przewiduje karę 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT na podstawie fikcyjnych faktur o wartości powyżej 10 mln zł. Za przyjęciem projektu głosowało 238 posłów, przeciw było 191 posłów, 11 wstrzymało się od głosu.

Przepisy zakładają, że kara 25 lat będzie mogła być orzeczona za fałszowanie faktur VAT, których wartość przekracza 10 mln zł. Z kolei karą więzienia od 3 do 15 lat byłoby zagrożone fałszowanie faktur o wartości przekraczającej 5 mln zł.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
jacek
7 lat temu
przyczyna jest znana: wprowadzenie kontrolnych przepisow dotyczacych rzepaku spowoduje wzrost ceny biokomponentow a to z kolei wzrost ceny paliw na stacjach benzynowych ktorych glownym producentem jest ORLEN . A to z kolei obnizy notowania partii rzadzacej.Tylko lobbing ORLENU powoduje te patalogiczna sytuacje, na co pozwala albo nawet wspiera rzad.
www
7 lat temu
gle był na wolności mamy willę z basenem, dobre samochody, ty jesteś sędzią, lekko nam się żyło,a teraz Ty Powiem pewien humor Syn sędzia chwali się Ojcu że zamknął groźnego przestępcę, Ojciec sędzia odpowiada Synu coś Ty zrobił, dzięki niemu że ciąto wszystko zniszczyłeś.
Ireneusz
7 lat temu
Oszuści zawsze znajdą sposób, żeby przechytrzyć fiskusa. Szkoda, że cierpią na tym wszyscy podatnicy. Obniżenia stawki vat nie ma się co spodziewać, nie zdziwiłbym się, gdyby ją jeszcze podnieśli. Obstawiam, że na wprowadzeniu jpk się nie skończy. Dla mnie to skończyło się w sumie bezboleśnie, bo ściągnąłem aktualizację do symfonii i szybko opanowałem co i jak. W sumie jednolite pliki nie są trudne w obsłudze, ale ciekawe w jaki sposób ministerstwo będzie je wykorzystywało.
wojtek
7 lat temu
I czasopisma. Tak mi się skojarzyło.
Kolos.
7 lat temu
Przecież od początku wiadomo było że ta ustawa to instrument represji, a nie uzasadniony ekonomicznie zapis.
...
Następna strona