Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyłudzenia VAT na stali. ABW Zatrzymała kolejnych podejrzanych

0
Podziel się:

Choć śledztwo w tej sprawie trwa już od ubiegłego roku, przedstawiciele ABW i prokuratury nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Wyłudzenia VAT na stali. ABW Zatrzymała kolejnych podejrzanych
(Bartosz Krupa/East News)

Cztery kolejne osoby, zamieszane w wielomilionowe wyłudzenia podatkowe przy fikcyjnym obrocie wyrobami stalowymi, usłyszały prokuratorskie zarzuty. W sumie w tej wielowątkowej sprawie, nadzorowanej przez prokuraturę w Gliwicach, jest już ponad 20 podejrzanych.

O zatrzymaniu i przedstawieniu zarzutów kolejnym podejrzanym poinformował w czwartek rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ppłk Maciej Karczyński. Podejrzani to właściciele oraz prezesi firm handlujących wyrobami stalowymi. Zatrzymali ich funkcjonariusze katowickiej delegatury ABW.

Śledczy szacują, że przestępcy wyłudzili co najmniej około 170 mln zł z tytułu nieuprawnionego zwrotu podatku VAT, a kwota _ wypranych _ dzięki fikcyjnym transakcjom pieniędzy sięgnęła prawie pół miliarda złotych. Choć śledztwo w tej sprawie trwa już od ubiegłego roku, przedstawiciele ABW i prokuratury nadal określają postepowanie jako _ rozwojowe _ i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

W swoich nielegalnych interesach sprawcy wykorzystywali przede wszystkim przepisy dotyczące podatku VAT przy wywozie stali za granicę - na wywóz towaru poza Polskę w obrocie wspólnotowym obowiązuje zerowa stawka twego podatku. Po zgłoszeniu rzekomego wywozu towaru za granicę grupy przestępcze uzyskiwały zwrot VAT-u w wysokości 23 proc.

_ - Wystawiano faktury VAT potwierdzające rzekome transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi, które to transakcje faktycznie nie miały miejsca. Dzięki nieodprowadzaniu podatku VAT uzyskiwano ceny stali niższe od cen oferowanych przez producentów stali _ - wyjaśnił rzecznik ABW.

Do ostatnich zatrzymań w tej sprawie, o których w czwartek poinformowała ABW, doszło w listopadzie tego roku w woj. śląskim i mazowieckim. Podejrzani usłyszeli m.in. zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach, wyłudzeń podatku VAT, prania brudnych pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Jeden z podejrzanych został aresztowany, pozostali będą odpowiadać z wolnej stopy. Wszystkim grozi do 15 lat więzienia.

Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy potwierdza - w ocenie śledczych - że podejrzani uczestniczyli w łańcuszku firm (część z nich to tzw. słupy, faktycznie nieprowadzące działalności) zajmujących się fikcyjnym obrotem stalą - głównie blachą oraz prętami żebrowanymi. Cały mechanizm stworzono tylko po to, by udokumentować rzekomy handel między tymi podmiotami i wywóz stali za granicę. W proceder były zaangażowane także firmy z Cypru, Łotwy, Czech i Słowacji.

Podejmowane w śledztwie czynności prowadzone były we współpracy z delegaturą ABW w Radomiu, Urzędami Kontroli Skarbowej w Katowicach i Opolu oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Jak podawała Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, śledztwo rozpoczęło się w ubiegłym roku od zawiadomienia złożonego przez Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach. O nieprawidłowościach informowała prokuraturę także ABW.

Według śledczych proceder wyłudzeń podatków w związku z fikcyjnym obrotem stalą, złomem i metalami kolorowymi w poprzednich latach nasilił się. Pod koniec ubiegłego roku tylko w katowickim okręgu prokuratorskim prowadzono aż 38 postępowań w podobnych sprawach. W ubiegłym roku do sądów trafiło sześć aktów oskarżenia, które objęły 50 osób.

O ukrócenie nadużyć w obrocie wyrobami stalowymi od dłuższego czasu apelowały środowiska wytwórców i dystrybutorów stali, m.in. Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach. Przedstawiciele branży alarmowali, że proceder zagraża zakładom przemysłu hutniczego. Odpowiedzią resortu finansów było wprowadzenie tzw. odwróconego VAT-u w handlu niektórymi wyrobami stalowymi. To procedura, zgodnie z którą to kupujący, a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku.

W końcu sierpnia tego roku prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej. Nowe przepisy, które weszły w życie w październiku, mają ukrócić oszustwa i wyłudzenia podatkowe m.in. w handlu stalą, paliwami i złotem, czyli tzw. towarami wrażliwymi. Oprócz odwróconego VAT-u nowela wprowadziła też instytucję odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy w transakcjach towarami wrażliwymi. Inny mechanizm to skrócenie do miesiąca rozliczeń VAT w obrocie tymi towarami.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne aresztowania ABW w sprawie VAT Dwie osoby z branży budowlanej, podejrzane o fałszerstwa przy wystawianiu i sprzedaży faktur, zatrzymano w Lublińcu.
Gang oszukiwał państwo na podatkach Gang miał rzekomo eksportować towary z Polski do Włoch, a sprzedawał je w kraju i nie odprowadzał podatku VAT.
Będzie "solidarna odpowiedzialność" za VAT? MF chce, by zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług i Ordynacji podatkowej, których propozycje trafiły do konsultacji społecznych, weszły w życie 1 lipca 2013 r.
vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)