Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wyłudzenie podatku VAT na ogromną skalę. Już 66 osób usłyszało zarzuty

Wyłudzenie podatku VAT na ogromną skalę. Już 66 osób usłyszało zarzuty

Fot. Shutterstock/bleakstar

 

66 osób usłyszało dotąd zarzuty w prowadzonym przez katowicką prokuraturę okręgową śledztwie dotyczącym wyłudzania na wielką skalę podatku VAT, m.in. na podstawie fikcyjnego obrotu stalą. Tylko w jednym z wątków tej sprawy straty Skarbu Państwa sięgnęły prawie 31 mln zł.

- To wielowątkowe postępowanie dotyczy tzw. oszustw karuzelowych, służących wyłudzaniu zwrotu podatku VAT poprzez pozorowane transakcje. W sprawie jest już 66 podejrzanych, ale nadal ma ona charakter rozwojowy - powiedziała w piątek rzeczniczka prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

O kolejnych zatrzymaniach w tym śledztwie poinformowało w piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne, którego funkcjonariusze zatrzymali czworo członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się tym procederem. Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw gospodarczych (m.in. prania brudnych pieniędzy) oraz karnoskarbowych. Działali w województwach kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim. Są pod dozorem policji, musieli też wpłacić poręczenia majątkowe.

Przestępczy proceder polegał na pozorowaniu transakcji handlowych w wewnątrzwspólnotowym obrocie stalą w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT. W śledztwie ustalono, że w nielegalne działania zamieszane były również firmy działające w Czechach. Spreparowana dokumentacja miała uniemożliwić ustalenie pochodzenia wyłudzonych środków - stąd zarzut prania brudnych pieniędzy.

Według danych Ministerstwa Finansów, tylko w 2014 r. Skarb Państwa stracił z powodu oszustw karuzelowych ok. 9 mld zł. Dzięki łańcuszkowi firm, fikcyjnym transakcjom i fabrykowanej na potrzeby oszustwa dokumentacji, następowało wyłudzanie zwrotu podatku VAT - który faktycznie nigdy nie został zapłacony, bo transakcje były prowadzone wyłącznie na papierze.

W swoich nielegalnych interesach sprawcy wykorzystywali przede wszystkim przepisy dotyczące podatku VAT przy wywozie stali za granicę - na wywóz towaru poza Polskę w obrocie wspólnotowym obowiązuje zerowa stawka tego podatku. Po zgłoszeniu rzekomego wywozu towaru za granicę grupy przestępcze uzyskiwały zwrot VAT-u w wysokości 23 proc. Wystawiano faktury VAT potwierdzające rzekome transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi, które to transakcje faktycznie nie miały miejsca.

Aby ukrócić nadużycia w obrocie wyrobami stalowymi, w 2013 r. wprowadzono tzw. odwrócony VAT w handlu niektórymi wyrobami stalowymi. To procedura, zgodnie z którą to kupujący, a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. Taki mechanizm wyeliminował oszustwa i wyłudzenia podatkowe m.in. w handlu stalą, paliwami i złotem, czyli tzw. towarami wrażliwymi.

Zgodnie z przepisami każdy kto wystawia fikcyjną fakturę, w której wykaże kwotę podatku VAT, jest zobowiązany do jego zapłaty. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej czy wystawianie fikcyjnych faktur grozi kara grzywny prawie do 16 mln zł lub kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

 

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
BiuroVAT
83.26.125.* 2016-02-23 19:23
A faktury VAT na usługi niematerialne z rajów podatkowych ?
Stefanek1962
78.9.100.* 2016-02-14 14:59
" wprowadzono tzw. odwrócony VAT" - który teraz pis chce zlikwidować!
uszatyurban
79.191.163.* 2016-02-14 12:44
Po to wymyślono VAT aby "kosić" wielką kase nic nie robiąc.
Zobacz więcej komentarzy (68)