Notowania

wiadomości
21-12-2013 (08:10)

Wymienialne peso na Kubie do likwidacji

Kurs 1 wymienialnego peso jest równy 1 dolarowi USA podczas gdy zwykłe peso, którym posługuje się większość Kubańczyków, wymieniane jest na zaledwie 4 centy USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Specjalna waluta służy głównie turystom zagranicznym i części Kubańczyków do zakupu trudnych do zdobycia towarów. Decyzję o jej usunięciu ogłosił wczoraj wicepremier kraju Marino Murillo.

Kurs 1 wymienialnego peso jest równy 1 dolarowi USA podczas gdy _ zwykłe _ peso, którym posługuje się większość Kubańczyków, wymieniane jest na zaledwie 4 centy USA.

Większość trudnych do zdobycia w zwykłych sklepach towarów można łatwiej nabyć w specjalnych sklepach przyjmujących jednak wyłącznie wymienialne peso.

Ten podwójny system walutowy stawiał w uprzywilejowanej pozycji turystów zagranicznych, którzy otrzymywali wymienialne peso za swoją walutę i Kubańczyków pracujących w sektorze turystycznym, którzy pobierali wynagrodzenie w wymienialnych peso. Budziło to niechęć i zazdrość pozostałych obywateli Kuby.

Murillo zapewnił, że oszczędności zgromadzone w wymienialnych peso zachowają po zmianie swoją wartość.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, gospodarka światowa, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie