Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wynagrodzenia w budżetówce. Archiwiści dostaną więcej?

0
Podziel się:

Senatorowie poparli poprawkę do przyszłorocznego budżetu w tej sprawie.

Wynagrodzenia w budżetówce. Archiwiści dostaną więcej?
(Gewitterkind/iStockphoto)

Senatorowie z komisji kultury chcą zwiększenia wynagrodzeń archiwistów. Dziś poparli poprawkę w tej sprawie do budżetu na 2014 roku. Druga poprawka dotyczy środków na realizację pomnika w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Obie poprawki zgłoszone przez PO senacka komisja kultury i środków przekazu poparła jednomyślnie dziewięcioma głosami.

Celem poprawki dotyczącej pomnika w Smoleńsku jest zapewnienie w 2014 r. ministrowi kultury rezerwy finansowej w wysokości 570 tys. zł na prace związane z realizacją monumentu w Smoleńsku. Kwotę tę uzyskano zmniejszając dotacje na centra kultury i sztuki.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szefa resortu kultury Bogdana Zdrojewskiego pomnik w hołdzie ofiarom katastrofy Tu-154M zostanie odsłonięty w Smoleńsku w 2015 r. pod warunkiem, że minister uzyska prawo do dysponowania terenem pod monument najpóźniej do końca maja br. Wówczas w okresie letnim będzie można wykonać fundamentowanie pomnika.

_ - Musimy mieć do dyspozycji środki, które pozwolą pokryć wydatki, jeżeli takie się pojawią w tym roku kalendarzowym _ - powiedziała obecna na czwartkowym posiedzeniu senackiej komisji wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska.

Senatorowie komisji kultury chcą też zwiększenia wynagrodzeń dla archiwistów w budżecie na 2014 r. o 9 mln 995 tys. zł. Oznacza to, że archiwiści mogą się spodziewać podwyżki średnio o 400 zł brutto. W poprawce zaproponowano wygospodarowanie pieniędzy ze środków przeznaczonych na realizację pozostałych zadań ministra kultury.

_ - Poprawka dotyczy pracowników archiwów państwowych i urzędu obsługującego naczelnego dyrektora archiwów państwowych. W tabeli wynagrodzeń pracownicy ci są na samym dole, zarabiają najmniej. To pracownicy dobrze wykształceni, chodzi o to, aby w tych archiwach pozostali. Jest taka możliwość, aby bez zwiększania budżetu zrobić przesunięcie i poprawić trochę sytuację materialną tej niewielkiej grupy zawodowej _ - tłumaczył senator Andrzej Grzyb (PO).

Ministerstwo Finansów negatywnie zaopiniowało senacką poprawkę. Obecny na posiedzeniu Łukasz Marszałek z resortu przypomniał, że przyjęcie poprawki jest sprzeczne z założeniami rządu o zamrożeniu wynagrodzeń.

_ Utrzymanie wynagrodzeń na takim samym poziomie jest skazaniem archiwów państwowych na niebyt _ - odpowiedziała Omilanowska.

Podkreśliła, że _ polityka rządu i ustawa okołobudżetowa posiadają pewne wyłomy _. _ Tym wyłomem jest podnoszenie uposażenia pracowników szkolnictwa wyższego. Zgodnie z przyjętym planem w 2013 r. były pierwsze podwyżki, na 2014 r. są zaplanowane następne. Mówimy o takim samym typie pracownika, o takim samym wykształceniu, który prowadzi działalność naukową z zakresu historii i wykonuje te same zadania społeczne, co pracownik naukowy na wydziale historycznym. Jeżeli płacimy mu miesięcznie 1650 zł brutto i oczekujemy od niego wyższego wykształcenia i dobrej pracy, to jesteśmy po prostu śmieszni. Tu nie ma możliwości ulegania argumentom politycznym _ - przekonywała wiceminister.

Chodzi o 1540 pracowników archiwów, _ nie jest to więc wielka liczba, która zachwieje budżetem państwa _.

Według Omilanowskiej ministerstwo nie jest w stanie w kilku archiwach utrzymać ciągłości pracy. _ 74 z 1540 pracowników zarabia najniższą pensję krajową - 1650 zł brutto uposażenia - a to są ludzie z wyższym wykształceniem. Odpływ tej kadry wykształconej jest tak gwałtowny, że jeżeli temu nie zaradzimy, to zagrozi to istnieniu archiwów _ - powiedziała wiceminister.

Jak podkreśliła, w wielu państwach archiwa są lokowane wśród najważniejszych instytucji. - _ A to właśnie w zbiorach publicznych zachowane są najważniejsze dokumenty dotyczące polskiej państwowości i polskiej tożsamości _ - zaznaczyła Omilanowska.

W 2014 roku minister kultury będzie dysponował ponad 3,5 mld zł. To o 200 mln zł więcej niż w 2013 roku. O kulturę zatroszczy się też Kancelaria Prezydenta. Na jej program rewitalizacji krakowskich zabytków przeznaczono w budżecie na 2014 r. 30 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)